Lekarze ostrzegają: dzieci poniżej ósmego roku życia nie powinny pić napojów slushy
Badanie 21 hospitalizacji wykazało, że mrożone napoje mogą powodować zaburzenia świadomości i niski poziom cukru we krwi.

Zdjęcie: Dpa Picture Alliance/Alamy
Pediatrzy ostrzegają, że dzieci poniżej ósmego roku życia nie powinny pić napojów slushy zawierających glicerol.
Lekarze doszli do wniosku, że zalecenia dotyczące zdrowia publicznego w zakresie bezpieczeństwa dzieci mogą wymagać rewizji po przeglądzie dokumentacji medycznej 21 dzieci, u których wystąpiło ostre złe samopoczucie po wypiciu jednego z mrożonych napojów.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Archives of Disease in Childhood”. Wykazały one, że w każdym przypadku dziecko zachorowało na zespół objawów wkrótce po wypiciu slushy.
Dzieci zachorowały w wyniku tego, co w badaniu określono jako zespół zatrucia glicerolem, który spowodował objawy takie jak obniżona świadomość i niski poziom cukru we krwi.
Glicerol jest naturalnie występującym alkoholem i substytutem cukru, który pomaga slushy zachować ich teksturę, zapobiegając zamarzaniu cieczy.
W Wielkiej Brytanii napoje typu slushy zawierające glicerol nie są zalecane dla dzieci poniżej czwartego roku życia. Zespół oceniający z University College Dublin, kierowany przez konsultanta pediatrę prof. Ellen Crushell, wezwał do zmiany zaleceń zdrowotnych.
Wszystkie przypadki, z wyjątkiem jednego, miały miejsce w latach 2018-2024, a wiek dzieci wahał się od dwóch do prawie siedmiu lat.
U wszystkich początkowo zdiagnozowano hipoglikemię lub niski poziom cukru we krwi po przybyciu na oddział ratunkowy. Zespół recenzentów zasugerował, że picie napojów zawierających glicerol „może powodować kliniczny zespół zatrucia glicerolem u małych dzieci”.
Objawy obejmowały spadek świadomości, hipoglikemię, kwasicę mleczanową, która występuje, gdy organizm wytwarza zbyt dużo kwasu mlekowego, oraz hipokaliemię, czyli niski poziom potasu.
„Lekarze i rodzice powinni być wyczuleni na to zjawisko, a organy zdrowia publicznego powinny zapewnić jasne komunikaty dotyczące faktu, że młodsze dzieci, zwłaszcza te poniżej ósmego roku życia, powinny unikać napojów z lodem zawierających glicerol” — recenzenci dodali.
Food Standards Agency (FSA) odradza dzieciom poniżej czwartego roku życia spożywanie napojów zawierających glicerol. Zaleca się również, aby dzieci w wieku od pięciu do 10 lat spożywały nie więcej niż jeden napój typu slushy dziennie.
Czas między wypiciem slushy a zachorowaniem był znany w przypadku 15 dzieci, przy czym 14 z nich zachorowało w ciągu godziny.
Według badania, wszystkie 21 dzieci szybko wyzdrowiały i zostały wypisane z zaleceniem, aby nie piły napojów typu slushy.
Spośród tej grupy 20 dzieci zastosowało się do tej rady i nie miało dalszych epizodów niskiego poziomu cukru we krwi. Ale jedno dziecko wypiło kolejny slushy w wieku siedmiu lat i rozwinęło objawy w ciągu godziny.
„Stężenie glicerolu w napojach typu slushy jest mało przejrzyste; oszacowanie bezpiecznej dawki nie jest zatem łatwe” — naukowcy zaznaczyli. „Jest również prawdopodobne, że szybkość i dawka spożycia, wraz z innymi aspektami, takimi jak to, czy napój jest spożywany wraz z posiłkiem lub na czczo, czy też spożywany po ćwiczeniach o wysokiej intensywności, mogą być czynnikami przyczyniającymi się do tego stanu”.
Dodali, że „napoje te nie przynoszą żadnych korzyści odżywczych ani zdrowotnych” i „nie są zalecane jako część zbilansowanej diety”.
„Zalecenia dotyczące ich bezpiecznej konsumpcji muszą być zatem ukierunkowane na bezpieczeństwo” — stwierdzili.
„Aby zapewnić, że bezpieczne zalecenia na poziomie populacji mogą być łatwo interpretowane na poziomie indywidualnego rodzica, a także biorąc pod uwagę zmienność wagi w całej kohorcie wiekowej, sugerujemy, że zalecenia powinny opierać się na wadze, a nie na wieku. Alternatywnie, zalecany próg wiekowy może być wyższy (osiem lat), aby zapewnić, że dawka na wagę nie zostanie przekroczona, biorąc pod uwagę normalne różnice w wadze populacji”.
Dział: Medycyna
Autor:
Andrew Gregory | Tłumaczenie: Olga Mrugasiewicz — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/