2024-06-05 23:02:15 JPM redakcja1 K

Lekarze twierdzą, że wyniki badań klinicznych nowego leku na raka płuc są „nie do uwierzenia”

Lekarze wychwalają wyniki badań klinicznych, które pokazują, że nowy lek na dłużej zatrzymał postęp raka płuc niż jakiekolwiek inne leczenie w historii medycyny.

Zdjęcie: da-kuk/Getty Images

Rak płuc jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów na świecie, odpowiadając za około 1 800 000 śmierci rocznie. Wskaźniki przeżycia u osób z zaawansowanym przebiegiem choroby, gdzie guzy się rozprzestrzeniły, są szczególnie niskie. Ponad połowa pacjentów (60%) z zaawansowanym rakiem płuc, którzy przyjmowali lorlatinib, nadal żyła pięć lat później bez postępu choroby, jak wynika z danych przedstawionych na największej konferencji onkologicznej na świecie. Wskaźnik ten wynosił 8% u pacjentów leczonych standardowym lekiem, jak wykazało badanie. Są najdłuższymi zarejestrowanymi dotąd wynikami przeżycia wolnego od progresji (PFS) u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc, najczęstszą postacią tej choroby na świecie. Zostały one przedstawione na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (Asco) w Chicago w piątek. „Z tego, co wiemy, te wyniki są bezprecedensowe”, powiedział główny autor badania, dr Benjamin Solomon, onkolog kliniczny z Peter MacCallum Cancer Centre w Melbourne, Australia. W badaniu fazy 3, 296 pacjentów z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuc zostało losowo przydzielonych do otrzymywania lorlatinibu (149 pacjentów) lub kryzotynibu (147 pacjentów, z których ostatecznie 142 otrzymało leczenie). Nieco ponad połowa pacjentów to były kobiety. U około 25% z nich rak płuc już się rozprzestrzenił do mózgu, gdy rozpoczęto badanie. Wszyscy uczestnicy mieli ALK-dodatni niedrobnokomórkowy rak płuc. Lorlatinib i kryzotynib są inhibitorami kinazy tyrozynowej ALK (ALK TKI). ALK TKI to celowane terapie, które wiążą się z białkiem ALK występującym w ALK-dodatnim niedrobnokomórkowym raku płuc i zatrzymują wzrost komórek nowotworowych. „Pomimo znaczących postępów w leczeniu za pomocą nowszych generacji ALK TKI, u większości pacjentów leczonych inhibitorami drugiej generacji ALK TKI choroba postępuje w ciągu trzech lat”, powiedział Solomon. „Lorlatinib jest jedynym inhibitorem ALK TKI, który osiągnął pięcioletnie przeżycie wolne od progresji, a nawet po tym czasie większość pacjentów nadal ma kontrolowaną chorobę, w tym w mózgu”. 

Pięcioletni wskaźnik przeżycia wolnego od progresji (PFS) wynosił 60% u pacjentów, którzy przyjmowali lorlatinib i 8% w grupie kryzotynibu. „Nie trzeba lupy, żeby dostrzec różnicę między tymi dwoma lekami,” powiedziała dr Julie Gralow, główny oficer medyczny Asco. „Sześćdziesiąt procent szansy pięcioletniego przeżycia wolnego od progresji w niedrobnokomórkowym raku płuc jest po prostu niespotykane”. Dr David Spigel, główny oficer naukowy Sarah Cannon Research Institute w Londynie, światowej klasy ośrodka badań klinicznych specjalizującego się w nowych terapiach dla pacjentów z rakiem, z zadowoleniem przyjął wyniki. „Te długoterminowe dane są poza skalą,” powiedział. Większość pacjentów doświadczyła pewnych skutków ubocznych. Problemy związane z leczeniem wystąpiły u 77% pacjentów przyjmujących lorlatinib i u 57% pacjentów przyjmujących kryzotynib. Najczęstsze skutki uboczne zgłoszone w badaniu finansowanym przez Pfizer to obrzęk, wysoki poziom cholesterolu i podwyższony poziom lipidów. Główny klinicysta Cancer Research UK, prof. Charles Swanton, który nie brał udziału w badaniu, powiedział, że „przełomowe” wyniki dają nową nadzieję pacjentom z zaawansowanym rakiem płuc. „Pomimo postępów w naszym zrozumieniu choroby, kontrolowanie nowotworów, które się rozprzestrzeniły, może być niezwykle trudne i istnieje ograniczona liczba opcji leczenia raka płuc”, powiedział. „Pokazując moc leków blokujących rozwój raka, to badanie może przedstawić nam skuteczny sposób na zatrzymanie raka i zapobieganie jego rozprzestrzenianiu się do mózgu. „Przełomowe wyniki pokazują, że ponad połowa pacjentów, którzy przyjmowali lorlatinib, nie doświadczyła postępu choroby po pięciu latach. Dla porównania, ponad połowa pacjentów, którzy przyjmowali kryzotynib, doświadczyła postępu choroby po zaledwie dziewięciu miesiącach. „Badania takie jak to są kluczowe, aby znaleźć nowe sposoby leczenia raka płuc i pomóc większej liczbie ludzi przetrwać dłużej”. 

 

 

 

Dział: Medycyna

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE