2024-11-07 22:04:01 JPM redakcja1 K

Lodowiec „Marmolada” zniknie do 2040 roku – podaje ekspert

Rosnące temperatury powodują, że największy lodowiec włoskiego pasma górskiego Dolomity zmniejsza się od 7 cm do nawet 10 cm dziennie - według naukowców.

Zdjęcie: Giulia Faccin/The Guardian

 

Największy i najbardziej symboliczny lodowiec pasma górskiego Dolomity „Marmolada” może w całości stopnieć do 2040 roku w związku ze stale rosnącymi temperaturami, podają eksperci. Włoscy naukowcy, którzy doglądają lodowców i wpływu niebezpieczeństw idących w związku ze zmianami klimatycznymi, i którzy brali udział w kampanii zapoczątkowanej przez grupę środowiskową Legambiente, czyli międzynarodową komisję zajmującą się ochroną Alp, na łamach współpracy naukowej z Włoskim Komitetem ds. lodowców, powiedzieli w poniedziałek, że lodowiec Marmolada topnieje każdego dnia od 7 do 10 cm.

Przez blisko pięć lat zniknęło 70 hektarów powierzchni lodowca – równa się to powierzchni 98 boisk do piłki nożnej. Od początku pomiarów dokonywanych przez naukowców w 1888, lodowiec Marmolada cofnął się o 1200 metrów i znajduję się w „nieodwracalnej śpiączce”, jak orzekli organizatorzy kampanii, nazywaną Karawaną Lodowcową.

Skutki zmian klimatu są widoczne w całym paśmie górskim Dolomity, które doświadczyło zimowych susz z bardzo małą ilością opadów śniegu. Nawiązując do wypowiedzi naukowców, połączenie zimowej suszy z niewielkimi opadami śniegu, z niezwykle wysokimi temperaturami uzyskanymi podczas lata, powoduje m.in. bardzo szybkie topnienie lodowców.

Forni, jeden z największych włoskich lodowców usadowionych w dolinie, cofnął się o 800 metrów w przeciągu 30 lat i 2 km w przeciągu wieku. W lato w 1987 roku, ochrona schroniska chroniąca Forni podczas zawirowań pogody doświadczyła oderwania się dużego kawałka lodu spadającego z lodowca, finalnie tworząc kamienną lawinę, która spowodowała osunięcie się ziemi w rezultacie zabijając 43 osoby. W 2022, zawalenie się lodowca na górze Marmolada, które zesłało lawinę śnieżną w połączeniu z kamieniami i lodem, zabiła 11 osób.

Topienie się lodowców spowodowało, że wszelkiego rodzaju odpady wyłoniły się na powierzchnię, i były to m.in. dobrze zachowana broń, sanki, listy, pamiętniki i ciała żołnierzy, którzy walczyli na tak zwanej „białej wojnie”, bitwie w Alpach we włoskim regionie Lombardia i w paśmie górskim Dolomity w Trentino Alto-Adige podczas I wojny światowej. „Alpy są znaczącym miejscem w kraju jak i w całej Europie, ale stają się coraz to bardziej narażone na wszelkie postępujące zmiany klimatyczne”, jak podała Vanda Bonardo, koordynatorka grupy środowiskowej Legambiente i prezydent ekologicznej organizacji Cipra. „Lodowiec Marmolada jest tego dobitnym przykładem”. Dyrektor generalny grupy środowiskowej Legambiente, Giorgio Zampetti, był za wprowadzeniem polityki łagodzącej, takiej jak wprowadzenie „efektywnego krajowego planu adaptacyjnego do kryzysu klimatycznego, zaczynając od najwrażliwszych regionów, takich jak wysokie góry.

 

Autor:
Lorenzo Tondo | Tłumaczenie: Jakub Grubiński – praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.theguardian.com/environment/article/2024/sep/10/italys-marmolada-glacier-could-disappear-by-2040-experts-say

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się