2024-06-09 09:27:59 JPM redakcja1 K

Lot testowy „Starliner” przycumował do MSK

Po kilku problemach załogowy lot testowy „Starliner” był w stanie przycumować do MSK już za drugim podejściem. Po drodze miały miejsce dwa wycieki helu.

Starliner poleciał na ISS. Boeing i NASA czekali na to latami. /ULA/Boeing /materiały prasowe

Czytaj więcej na https://geekweek.interia.pl/nauka/news-starliner-polecial-na-iss-boeing-i-nasa-czekali-na-to-latami,nId,7557897#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Kapsuła kosmiczna Starliner przycumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK). Jednak dokowanie z silnikami zadziałało dopiero za drugą próbą, jak pokazały obrazy na żywo z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Po drodze pojawiały się problemy.

Podczas pierwszego załogowego lotu Boeinga Starliner na MSK odkryto po drodze dwa nowe wycieki helu. „Dwa z uszkodzonych zaworów helowych zostały zamknięte, a statek kosmiczny pozostaje stabilny”, podała NASA na platformie internetowej X. Według oświadczenia NASA, statek kosmiczny z astronautami Barrym Wilmorem i Suni Williams na pokładzie miał zadokować do MSK wczesnym wieczorem. Oczekuje się, że pobyt dwóch astronautów potrwa tam około tygodnia.

Przed startem odkryto wyciek helu. Według oceny NASA nie stanowiło to zagrożenia dla lotu, wszystkie trzy wycieki są obecnie obserwowane, zawory zostały zamknięte, a statek kosmiczny nadal jest stabilny – stwierdziła NASA. Hel nie jest gazem palnym. Ale jest potrzebny do napędzania kapsuły kosmicznej.

Start Starlinera został opóźniony

Załogowy lot testowy Starlinera poprzedziły lata opóźnień. Lot testowy był kilkakrotnie przekładany z powodu różnych problemów technicznych ze statkiem kosmicznym i rakietą. Dwie próby startu w maju i czerwcu musiały zostać odwołane ze względu na problemy techniczne.

Opracowany i zbudowany przez amerykańskiego producenta samolotów Boeing, Starliner to statek kosmiczny częściowo wielokrotnego użytku, składający się z kapsuły załogi i modułu serwisowego, który może pomieścić do czterech członków załogi. W przyszłości będzie zabierał astronautów na MSK jako alternatywa dla kapsuły kosmicznej Crew Dragon firmy SpaceX należącej do multimiliardera Elona Muska. Crew Dragon od kilku lat regularnie przewozi astronautów na MSK. W przeciwieństwie do Crew Dragon, Starliner nie ląduje na wodzie, ale na ziemi.

Dział: Technologia

Autor:
Marlena Wessollek | Tłumaczenie: Maria Baranowska

Źródło:
https://www.zeit.de/wissen/2024-06/nasa-starliner-raumkapsel-iss-helium-leck

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE