Mała ilość snu wpływa na jakość życia: Wiele osób śpi podczas zajęć
Trzech na czterech młodych ludzi śpi za mało. Jak pokazują najnowsze badania, wpływa to na życie codzienne.
NTB/Scanpix
„Widzimy silny związek między tym, jak długo młodzi śpią, a poziomem ich zadowolenia z życia. Dotyczy to zarówno chłopców, jak i dziewcząt”, mówi Erik Grasaas. Graasaas bada m.in. młodych ludzi i sen na Uniwersytecie w Agder (UiA).
Erik Grasaas / UiA
Niedawno opublikował artykuł badawczy dotyczący nawyków związanych ze snem wśród uczniów szkół średnich. Liczby pokazują, że norweska młodzież śpi za mało. Wpływa to na jakość życia.
Nie ma zaskoczenia
Ma to zastosowanie nawet po uwzględnieniu szeregu czynników, takich jak stres, wiek, czas spędzony przed ekranem i status społeczno-ekonomiczny.
„Sen wpływa na wszystkie procesy zachodzące w organizmie, od pamięci i uczenia się po rozwój układu nerwowego i formę fizyczną. Nie tylko sen wpływa na poziom energii w życiu codziennym”, mówi Grasaas.
W KKG w Kristiansand uczniowie właśnie przeszli z trybu letniego do codziennego trybu szkolnego. Najnowsze dane nie są zaskakujące dla studentów.
„Śpię często siedem godzin lub mniej. Jestem często zmęczona po szkole i leżę na biurku”, opowiada Lovise Wilkinson.
Kilka osób tak robi.
„Bardzo wiele osób śpi na lekcjach lub w pewnym sensie po prostu leży na biurku”, mówi Iva Ingersol.
„Zdarza się, że ktoś w klasie ucina sobie drzemkę, jeśli jest jakiś nudny przedmiot lub coś takiego”, mówi Jesper Kristensen Lundgren.
Problem zdrowia publicznego
Erik Grasaas wykorzystał ogólnokrajowe badanie Ungdata do zbadania nawyków związanych ze snem uczniów szkół średnich II stopnia, czyli młodych ludzi w wieku od 16 do 19 lat. W ankiecie wzięło udział ponad 30 000 młodych ludzi.
„Trzech na czterech norweskich uczniów szkół średnich II stopnia po prostu śpi mniej niż zalecane osiem godzin. Oczywiście, że mnie to martwi”.
„Czy jest to problem zdrowia publicznego?”
„Absolutnie. Sen ogólnie rzecz biorąc, jest ważny dla rozwoju fizycznego, umysłowego, społecznego i emocjonalnego”, mówi Grasaas.
Wpływa na jakość życia
Ragnhild Bang Nes jest psychologiem zatrudnionym w Norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego i od dawna bada, co sprawia nam radość w życiu codziennym. Często nazywana jest badaczką szczęścia.
Ragnhild Bang Nes / Astrid Waller
Nes potwierdza, że istnieje ścisłe połączenie między ilością snu a naszym życiem emocjonalnym.
„Mała ilość snu lub zła jakość snu wpływają na jakość naszego życia i zdrowie psychiczne. Zaobserwowano to w różnych badaniach, w tym w metaanalizach”, mówi.
Badaczka zastanawia się, czy to nowy trend, że problemy ze snem nasilają się wśród młodych ludzi. Kiedy w 2005 roku obroniła doktorat, problemy ze snem nasilały się wraz z wiekiem. Według badań warunków życia i Ungdata już tak nie jest.
„Teraz widzimy, że wyraźnie częściej występuje wśród młodych osób, czyli tych, które najbardziej potrzebują snu”, mówi Nes.
Ekran przejmuje kontrolę
Artykuł badawczy Erika Grasaasa z UiA wskazuje, że głównym złodziejem snu jest czas. Z artykułu wynika, że ponad 60 procent ankietowanych uważa, że korzystanie z ekranu jest istotną przyczyną zbyt małej ilości snu.
„Co ciekawe, odsetek tej jest wyższy wśród młodych ludzi, którzy śpią siedem godzin lub mniej”, mówi Grasaas.
Młodzi ludzie wskazują także na ekran jako na złodzieja snu.
Jesper Kristensen Lundgren / Espen Bierud, NRK
„Wiem, że czasami może to być trudne, kiedy leżysz w łóżku z telefonem, a potem po prostu trochę się uzależniasz”, mówi student Jesper Kristensen Lundgren.
Zaśnięcie zajmuje godzinę
Grasaas wskazuje również na wcześniejszą literaturę badawczą, która pokazuje, że czas zasypiania wydłużył się z około piętnastu minut 20 lat temu do ponad godziny obecnie.
„Oczywiste jest, że tej grupie to również zabiera dużo snu i prawdopodobnie wiąże się ze zmianą w sposobie korzystania z ekranu przez młodych ludzi”, mówi.
Badacz uważa, że odpowiedzialność spoczywa na samych młodych ludziach, ich rodzicach i decydentach. Chciałby, aby dobre nawyki związane ze snem znalazły się w programie nauczania w ramach przedmiotu Zdrowie publiczne i radzenie sobie w życiu.
Dział: Człowiek
Autor:
Espen Bierud, Heidi Ditlefsen | Tłumaczenie: Maja Wyrąbkiewicz – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.nrk.no/sorlandet/sovnproblemer-blant-norske-ungdommer-pavirker-livskvaliteten-1.17012265