Mamy orki poświęcają swoim synom dużo czasu
Wyrażenie „mama orka” może wkrótce być używane w rodzicielstwie po tym jak naukowcy odkryli, że samce orek, które nadal żyły ze swoimi matkami rzadziej podejmowały walki – odnosząc znacznie mniej obrażeń dzięki ochronie ze strony silnej matriarchalnej postaci.
Orki i ludzie są dwoma spośród pięciu ssaków, które doświadczają menopauzy. Gdy samica orek przekroczy swój wiek reprodukcyjny, zostaje by przewodzić rodzinie i dzielić się rybami z jej dziećmi i ich potomstwem. Naukowcy odkryli, że orki w okresie pomenopauzalnym zapewniają także opiekę swoim synom, ale nie swoim córkom.
Samice orki mogą żyć na wolności do 90 lat, żyjąc średnio 22 lata po menopauzie. Samce i samice orek mają tendencje do zostawania w jednej matriarchalnej strukturze z matkami na całe życie, przy czym większość struktur składa się z matki, jej synów i córek oraz potomstwa jej córek. Badania opublikowane w czasopiśmie Current Biology wykazało, że jeśli matka samca nadal żyje i jest w wieku pomenopauzalnym, samiec ten będzie miał mniej śladów zębów od ataków i walk niż samiec, którego matka nie żyje lub jest w okresie reprodukcyjnym. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter nie znaleźli dużej liczby śladów zębów na samicach orek co sugeruje, że nie „interweniowały fizycznie” w walkach w obronie swoich synów, ale „mogły działać jako mediatorzy, aby zapobiec konfliktom”. „Możliwe, że wraz z wiekiem wzrasta wiedza społeczna. Z czasem orki mogą lepiej rozumieć inne grupy społeczne”, powiedziała Charli Grimes, badaczka zachowań zwierząt na Uniwersytecie w Exeter. „Biorąc pod uwagę te bliskie związki między matką a synem, możliwe jest również, że jest ona obecna w sytuacjach konfliktowych, aby mogła zasygnalizować swoim synom, aby unikali ryzykownych zachowań, które mogliby podejmować”.
Dział: Przyroda
Autor:
Kaya Burgess | Tłumaczenie: Martyna Riabkow