2024-11-19 21:19:43 JPM redakcja1 K

Media społecznościowe są jak seks - młodzież potrzebuje edukacji, a nie nierealistycznych zakazów

Rząd federalny zobowiązał się do wdrożenia programu mającego na celu zakazanie dzieciom korzystania z mediów społecznościowych. Nie podano jeszcze szczegółów. Premier Anthony Albanese przyznaje, że „żaden rząd nie jest w stanie ochronić każdego dziecka przed każdym zagrożeniem, ale musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy”.

Źródło zdjęcia: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/jasny-lekki-rece-trzymajacy-11354240/ ; autor: Towfiqu barbhuiya, 1 marca 2018 roku 

Niemniej jednak zakazanie dzieciom korzystania z mediów społecznościowych nie rozwiąże problemu zagrożeń, z jakimi borykają się młodzi ludzie w sieci, a jedynie wstrzyma ten proces. Wynika to z faktu, że gdy dzieci osiągną wiek, w którym będą mogły korzystać z tego typu portali, nadal będą musiały stawić czoła wielu tym samym problemom. Najlepszym sposobem, aby pomóc młodym ludziom bezpiecznie poruszać się po sieci, jest poprawa ich kompetencji w zakresie korzystania z mediów społecznościowych.

Czym jest umiejętność korzystania z mediów społecznościowych?

Umiejętność korzystania z mediów społecznościowych polega na zrozumieniu i krytycznym myśleniu o publikowanych w nich treściach - i o tym, dlaczego się tam znalazły. Istotą jest świadomość, że obrazy i filmy, które pojawiają się w mediach społecznościowych, nie są tam umieszczone przypadkowo. 

Pojawiają się tam z powodu algorytmów, które wykorzystują dane osobowe użytkownika w celu lepszego zrozumienia jego zainteresowań i rodzaju treści, z którymi jest bardziej skłonny wejść w interakcję. To właśnie z tego powodu feedy w mediach społecznościowych każdego z nas różnią się od siebie. Nie wiadomo dokładnie, jak działają te algorytmy, ponieważ platformy takie jak Facebook, Instagram i TikTok, utrzymują je w tajemnicy. Jednak niektórzy badacze pracują nad tym, aby to zmienić.

Na całym świecie brakuje umiejętności korzystania z mediów - nawet wśród młodszych pokoleń, które urodziły się w erze Internetu i są zapalonymi użytkownikami mediów społecznościowych. Sama miałam okazję zaobserwować ten brak wiedzy. Niedawno przeprowadziłam wykład na temat mediów społecznościowych dla około 300 studentów uniwersytetu w Australii. Większość z nich nigdy nie słyszała o algorytmach, które decydują o tym, co widzą w mediach społecznościowych.

Orędzie ku zwiększeniu kompetencji

Brak umiejętności korzystania z mediów społecznościowych świadczy o braku powszechnej edukacji w tym zakresie. Obecnie oferowana minimalna edukacja w zakresie mediów społecznościowych jest również dość negatywna i ma charakter defensywny. Gdy rozmawiam z młodymi ludźmi, powtarzają oni, że dorośli mówią im o wszystkich rzeczach, których nie powinni robić. Na przykład „nie spędzaj zbyt dużo czasu w Internecie, wyłącz telefon”. Przypomina to sposób, w jaki kiedyś uczono młodych ludzi o sferze seksualnej. Sytuacja zaczęła się jednak zmieniać i obecnie większy nacisk kładzie się na edukowanie młodzieży w zakresie bezpiecznego uprawiania seksu za obopólną zgodą.

Podobne, bardziej pozytywne nastawienie jest potrzebne, aby pomóc młodym ludziom w bezpiecznym korzystaniu z mediów społecznościowych, zarządzaniu związanym z nimi ryzykiem i doświadczaniu korzyści, jakie oferują. Podejście to musi być wolne od jakichkolwiek uprzedzeń. Musi ono traktować technologię w sposób bardziej wieloaspektowy, uznając zarówno jej zalety, jak i wady. Ponadto musi opierać się na zobowiązaniu do wyposażenia młodych ludzi w umiejętności niezbędne do bezpiecznego poruszania się po cyfrowej przestrzeni i zrozumienia tego, co dzieje się poza nią.

Specjalne zajęcia dla dzieci i rodziców

Istnieje kilka kluczowych kroków, które szkoły mogą podjąć w celu poprawy umiejętności korzystania z mediów społecznościowych wśród młodzieży. Ze względu na złożoność i obszerność tego zagadnienia, powinny być mu poświęcone konkretne zajęcia. Zintegrowanie go z treściami innych przedmiotów, takich jak angielski czy matematyka, może spowodować jego przeoczenie lub nawet całkowite zapomnienie.

Zajęcia te powinny rozpoczynać się w późniejszych latach szkoły podstawowej, kiedy większość dzieci dopiero otrzymuje swój pierwszy telefon. Sposób korzystania z technologii naprawdę ulega zmianie w tym okresie życia dzieci, co wskazuje na konieczność wykształcenia w nich umiejętności korzystania z mediów społecznościowych, zanim wypracują zachowania, które będą im towarzyszyć w dorosłym życiu.

Oprócz zajęć dla najmłodszych, szkoły mogą również prowadzić kursy kompetencyjne z zakresu mediów społecznościowych dla rodziców, którzy często czują się całkowicie przytłoczeni i bezsilni, gdy przychodzi im pomóc swoim dzieciom w poruszaniu się po Internecie. Wiele szkół już teraz oferuje coroczne warsztaty dla rodziców z tematyki cyberbezpieczeństwa. Ich treść jest jednak dość powtarzalna i koncentruje się na zagrożeniach związanych z Internetem. Takie podejście również jest nieprzydatne dla rodziców - kiedy z nimi rozmawiam, mówią mi, że często wychodzą z tych zajęć z poczuciem, że problem jest zbyt trudny do rozwiązania.

Lepsza edukacja rodziców w zakresie korzystania z mediów społecznościowych i ich pozytywnych zastosowań pomoże im wspierać swoje dzieci. Media społecznościowe i sposób, w jaki z nich korzystamy, mają wiele warstw, dlatego edukacja rodziców musi być prowadzona przez specjalistów różnych dziedzin - takich jak analitycy danych, socjologowie, marketerzy, wideografowie i eksperci zajmujący się ludzkimi zachowaniami.

Jednakże szkoły nie podołają temu wyzwaniu w pojedynkę. O ile rząd naprawdę chce zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie, musi zdziałać więcej niż tylko wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych - musi także pomóc w opracowaniu i sfinansowaniu lepszych rozwiązań.

Dział: Technologia

Autor:
Joanne Orlando | Tłumaczenie: Alicja Tyrańska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki

Źródło:
https://theconversation.com/social-media-is-like-sex-young-people-need-education-not-unrealistic-bans-238680

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE