Metody leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS)
Celem leczenia zespołu jelita drażliwego jest pozbycie się i złagodzenie symptomów choroby. Dokładny przebieg leczenia zależy od typu i nasilenia tej dolegliwości.

Zdjęcie: pixabay.com
Kluczem do sukcesu podczas leczenia zespołu jelita drażliwego jest dogłębne zrozumienie choroby i procesu jej leczenia. W zrozumieniu mogą nam pomóc podejścia: dietetyczne, farmakologiczne i behawioralne, szczególnie jeśli dobrane są indywidualnie do osoby i jej stanu zdrowia. Dlatego warto być w stałej komunikacji z lekarzem, aby mógł on zrozumieć nasze potrzeby i dobrać odpowiednie leczenie. Pacjenci mający lepszy kontakt ze swoim lekarzem łagodniej przechodzą objawy dolegliwości ze strony jelit.
Wiele pacjentów martwi się o swoje zdrowie i symptomy choroby. Dlatego warto pamiętać, że mimo iż dolegliwość zespołu jelita drażliwego może być kłopotliwa i przynosić dyskomfort, to jednak nie zwiększa ona ryzyka wystąpienia innych chorób w przyszłości.
Leczenie zespołu jelita drażliwego i jego objawów obejmuje:
- zmiany w diecie
- leki
- psychoterapię
- terapie alternatywne
Zmiany w diecie
Objawy takie jak wzdęcia, ból podbrzusza lub biegunki można łagodzić poprzez modyfikację diety. Kofeina i pokarm wysokotłuszczowy pobudzają skurcze okrężnicy, dlatego osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego mogą odczuć znaczną poprawę po odstawieniu tych produktów.
Osobom doświadczającym wzdęć i bólów brzucha zaleca się ograniczenie jedzenia węglowodanów, które dla jelita cienkiego są trudniejsze do strawienia. Spożywanie produktów zawierających duże ilości laktozy, fruktozy i sorbitolu może zwiększać produkcję gazów w jelitach, co prowadzi do większej częstotliwości wzdęć, biegunek i bólów podbrzusza.
Wiele zdrowych produktów spożywczych zawiera fermentujące węglowodany i błonnik, które mogą przyczyniać się do wytwarzania dużej ilości gazów. Znalezienie i dopasowanie odpowiednich produktów, w odpowiedniej ilości może być skomplikowane dla osoby z IBS. Dlatego warto skonsultować z lekarzem korzyści płynące z diet takich jak FODMAP (Fermentujące Oligo- Di- i Monosacharydy oraz Poliole), która wykazuje działanie redukujące objawy zespołu jelita drażliwego. Dobierając produkty i dietę zaleca się współpracę z dietetykiem, by upewnić się, że dostarcza się organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych.
Leki
Obecnie na rynku jest kilka leków łagodzących dolegliwości IBS.
- środki zwiotczające mięśnie, które sprawdzą się najlepiej w łagodzeniu i zapobieganiu skurczów jelit
- preparaty przeciwbiegunkowe, są to leki dla osób z biegunką, które spowalniają pasaż jelitowy i zmniejszają częstotliwość wypróżniania się, co powoduje lepszą konsystencję stolca
- środki przeczyszczające, w szczególności dla osób, których głównym objawem IBS są zaparcia
- antybiotyki, które pomogą w dopasowaniu kompozycji flory bakteryjnej odpowiedzialnej za fermentację niestrawionych węglowodanów
- niskie dawki antydepresantów, pomagają one ukoić system nerwowy jelit i sprawić, że jego reakcje na stres i pokarm będą spokojniejsze, co może pomóc w złagodzeniu bólu i biegunki
Psychoterapia
Istnieje silne połączenie między układem nerwowym a pracą jelit. Stres szczególnie mocno wpływa na częstotliwość i nasilenie symptomów zespołu jelita drażliwego. Przewlekły stres bądź traumatyczne doświadczenia mogą poprzedzać IBS. Wielu pacjentów doświadczyło pierwszych objawów IBS po śmierci bliskiej osoby. Co więcej, osoby z depresją zgłaszają, że wraz z silniejszymi nawrotami depresji, doświadczają bardziej bolesnych objawów zespołu jelita drażliwego. Początek IBS bardzo często koreluje ze stanami lękowymi i chorobami psychicznymi, takimi jak depresja.
Istnieje kilka psychologicznych rozwiązań i zmian, które można wprowadzić, kiedy stres emocjonalny powoduje nasilenie objawów choroby. Najbardziej zbadaną i sprawdzoną z nich jest technika poznawczo-behawioralna. Można jej zasięgnąć u wykwalifikowanego terapeuty. Kolejną, sprawdzoną w uśmierzaniu symptomów IBS techniką, jest hipnoterapia.
Terapie alternatywne
- probiotyki, które pomagają w radzeniu sobie z symptomami wrażliwych jelit
- akupunktura, która sprawdzi się w przypadku stanów lękowych, fibromialgii, migren i bezsenności związanych z IBS; akupunktura może także mieć bezpośredni wpływ na układ żołądkowo-jelitowy poprzez zmianę motoryki jelit i odczucia bólu
- masaż terapeutyczny, może ukoić stany lękowe i łagodzić stres
W celu uzyskania najlepszych efektów zazwyczaj łączy się kilka metod i rodzajów terapii. Wiele klinik (takich jak Johns Hopkins Integrative Medicine and Digestive Center) oferuje wiele z wyżej wymienionych metod leczenia zespołu jelita drażliwego. Są one wykonywane przez wykształconych gastrologów, dietetyków, akupunkturzystów, masażystów i psychoterapeutów.
Dział: Medycyna
Autor:
Johns Hopkins Medicine | Tłumaczenie: Marta Gościniak