Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu: Skutki zmian klimatycznych będą stopniowo nasilać się
Globalne ocieplenie prawdopodobnie osiągnie granicę 1,5 stopnia, nawet jeśli emisje gazów cieplarnianych zostaną ograniczone, informuje Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu FNs (IPCC) w nowym raporcie.
Z nowego raportu Międzyrządowego Zespółu ds. Zmian Klimatu FNs wynika, że w latach 2030–2035 globalne ocieplenie osiągnie prawdopodobnie 1,5 stopnia. Na zdjęciu elektrownia węglowa w Niederaussem w Niemczech. (Fot.: Michael Probst/AP/NTB)
Raport opublikowano w poniedziałek po południu. Podsumowuje wnioski, które Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu FNs przedstawił w poprzednich raportach z ostatnich lat. Według IPCC nadal możliwe jest zapewnienie każdemu godnego życia i zrównoważonej przyszłości. Jednak to okno szybko się zamyka.
Prawdopodobnie o 1,5 stopnia cieplej
Globalne ocieplenie osiągnie prawdopodobnie 1,5 stopnia w latach 2030–2035 – wynika z nowego raportu. Temperatura na kuli ziemskiej prawdopodobnie osiągnie ten poziom, nawet jeśli globalne emisje gazów cieplarnianych zostaną drastycznie ograniczone.
Ważnym celem międzynarodowym jest uniknięcie wzrostu ocieplenia o więcej niż 1,5 stopnia. Jednak od dawna było jasne, że będzie to bardzo trudne, ponieważ wymaga bardzo radykalnych cięć globalnych emisji.
Z każdym wzrostem temperatury zagrożenia wynikające z ocieplenia będą coraz większe, podkreśla IPCC. Obowiązuje to niezależnie od limitu 1,5 stopnia.
Duża potrzeba adaptacji
W każdym razie będzie ogromna potrzeba przystosowania się do zmian klimatycznych. IPCC opowiada się za środkami, które lepiej przygotują społeczeństwo na ocieplenie i które przyniosą także inne pozytywne skutki.
Jednym z przykładów są cięcia emisji, które również zmniejszają lokalne zanieczyszczenie powietrza. Z ekonomicznego punktu widzenia korzyści wynikające ze zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza mogą być większe niż koszty ograniczenia emisji.
Dział: Ochrona Środowiska
Autor:
NTB | Tłumaczenie: Dorota Kliś