2024-06-11 07:36:15 JPM redakcja1 K

Młoda orka, która utknęła w lagunie Kolumbii Brytyjskiej na ponad miesiąc, wypływa samotnie

(CNN) - Młoda orka, która spędziła ponad miesiąc pozostawiona na odległej lagunie na wyspie Vancouver u zachodnich wybrzeży Kanady, wypłynęła stamtąd samodzielnie wczesnym piątkowym porankiem, według Pierwotnego Narodu Ehattesaht.

Dwuletnia młoda samica orki pływa w zatoczce Little Espinosa niedaleko Zeballos, Kolumbia Brytyjska, piątek 19 kwietnia 2024. Zdjęcie: Chad Hipolito/The Canadian Press/AP

Pozornie uwięziony ssak przyciągnął uwagę mediów, obawę lokalnych agencji i wywołał kilka przerwanych prób ratunku.

W piątek, nadzieje ratowników wobec samodzielnego uwolnienia się młodej orki w końcu się spełniły. Po wieczorze karmienia młodej, niewielka załoga z departamentu Fisheries and Oceans Canada i Pierwotnego Narodu Ehattesaht obserwowała, jak orka wyskakuje z wody i bawi się przed przepłynięciem pod mostem, i przez zatoczkę podczas przypływu o 2.30 w nocy, zgodnie z komunikatem prasowym Pierwotnego Narodu Ehattesaht.

Młoda orka, nazwana przez tubylców „Little Brave Hunter” [Mała Odważna Łowczyni] lub „Kʷiisaḥiʔis” w języku Pierwotnego Narodu Ehattesaht, utknęła w lagunie Zeballos podczas podróży ze swoją ciężarną matką. Matka orka zaklinowała się na piaszczystej mierzei płytkich wód laguny i zmarła 23 marca.

Po wydostaniu się młodej orki z dopływu, zespół znalazł ją później w zatoczce Espinosa i podążał za nią utrzymując dystans, kiedy zbliżała się do właściwej zatoczki Esperanza, podał komunikat. Zespół ratunkowy będzie wspierał ją, żeby płynęła w kierunku otwartego oceanu, dodano.

Ratownicy mają nadzieję, że rodzina młodej orki będzie w stania usłyszeć jej nawoływania, aby mogła ponownie dołączyć do swojego stada „przy jak najmniejszej interakcji z ludźmi”, informuje komunikat.

„Jesteśmy teraz na nowym etapie i podczas gdy zespół jest entuzjastyczny, patrole i środki ochronne zostaną zwiększone, aby upewnić się, że nie będzie miała kontaktu z łodziami lub ludźmi”, zapewnił Pierwotny Naród Ehattesaht.

CNN skontaktowało się z departamentem Fisheries and Oceans Canada w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Orki – znane również jako wieloryby zabójcy - są obecne we wszystkich oceanach świata, jak podaje Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna. Są niezwykle socjalne, żyją w rodzinnych stadach liczących do 20 lub więcej wielorybów. Młode zazwyczaj zostają przy swoich matkach przez pierwsze dwa lata życia, wskazuje agencja. 

W komunikacie prasowym, Pierwotny Naród Ehattesaht podkreślił silne powiązanie między „światem duchowym, światem zwierząt a ludźmi, którzy pozostali na lądzie i wodzie po wsze czasy”.

„Takie wydarzenia mają głębsze znaczenie, a czas jej odejścia będzie przedmiotem przemyśleń, rozmów i odczuć dla kolejnych pokoleń”, podaje komunikat.

Dział: Przyroda

Autor:
Rebekah Riess i Zoe Sottile | Tłumaczenie: Weronika Sokół

Żródło:
https://edition.cnn.com/2024/04/26/us/canada-stranded-orca-calf-scn/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE