2023-01-23 11:37:31 JPM redakcja1 K

Mózg Lucy jest zaskakująco podobny do twojego i mojego

Naukowcy zbadali odciski czaszek sprzed trzech milionów lat i odkryli, że mózgi naszego wspólnego przodka wykazują nieoczekiwane podobieństwo do naszych mózgów

Zdjęcie: Philipp Gunz, CC BY-NC-ND 4.0

W 1974 roku znaleziono muszlę, która ostatecznie nauczyła nas wiele o tym, jak staliśmy się ludźmi. Szkielet został później nazwany Lucy i należał do kobiety, która żyła 3,18 miliona lat temu. Stała się twarzą gatunku Australopithecus afarensis. Gatunek, który według naukowców jest naszym wspólnym przodkiem.

Dzisiaj wiemy już całkiem sporo o Lucy. Wyglądała jak małpa i miała metr wzrostu, ale była też podobna do ludzi, ponieważ chodziła na dwóch nogach. Naukowcy zawsze zastanawiali się, jak podobny jest jej mózg do naszego. Do tej pory niewiele o tym wiedzieliśmy. 

Teraz w końcu zrobiliśmy kolejny krok naprzód - mówi jeden z autorów badania, Zeresenay Alemseged z Uniwersytetu w Chicago.

- Nasze nowe wyniki pokazują, jak rozwijały się i były zorganizowane ich mózgi - mówi Alemseded.

Czaszka dziecka

Naukowcy przeskanowali osiem różnych czaszek afarensis i porównali je z danymi pochodzącymi od ponad 1600 współczesnych ludzi i szympansów. Między innymi dokładnie zbadali czaszkę małej dziewczynki, która żyła 3,3 miliona lat temu. W tym samym czasie co Lucy i tego samego gatunku. Została nazwana Selam, ale jest również nazywana dzieckiem Dikika, po miejscu odkrycia w Etiopii. Selam mógła żyć 150 000 lat przed Lucy.

Zęby zdradzają wiek

Naukowcy wykorzystali również najnowocześniejszą technologię i policzyli słoje roczne na zębach.

- To absolutnie fantastyczne. Teraz wiemy, ile lat miała Selam, kiedy zmarła. Za pomocą pierścieni w zębach można policzyć, ile dni przeżyła - mówi Torfinn Ørmen.

Jest zoologiem OsloMet i ekspertem w dziedzinie ewolucji gatunku ludzkiego i jest bardzo podekscytowany nowymi odkryciami Według jej zębów Selam żyła dokładnie 861 dni. I miała małpi mózg.

- To ekscytujące. Teraz w końcu wiemy więcej o mózgu afarensis, a fantastyczne jest to, że miały one również cechy podobne do naszego mózgu - mówi Ørmen.

W porównaniu ze współczesnymi małpami, współczesny ludzki mózg jest większy. Nasz mózg jest również zorganizowany inaczej niż mózg małpy. Nasze mózgi rosną i dojrzewają dłużej.

Dłuższe dzieciństwo

Mózg Selamy powinien być znacznie większy w wieku dwóch lat, gdyby rozwijał się podobnie jak mózg małpy.

- Jest opóźnienie. Mózg afarensis prawdopodobnie rósł szybciej niż nasz, ale wolniej niż mózg małp. Oznacza to, że przez dłuższy czas byli bardziej zależni od dorosłych, - mówi Ørmen.

Rozmiar mózgu dziecka Dikika sugeruje, że mogło ono mieć dłuższe dzieciństwo niż małpy. To absolutnie fantastyczne odkrycie. Dziecko Dikika musiało być bardziej zależne od swoich rodziców przez dłuższy okres czasu niż małpy.

Kawałki puzzli

Każde ujawnione odkrycie jest częścią większej układanki dotyczącej tego, jak staliśmy się tym, kim jesteśmy. Badanie opublikowane w Science Advances sugeruje, że nasz wspólny przodek miał dłuższe dzieciństwo i dłuższą krzywą uczenia się niż wcześniej sądzono.

- Po siedmiu latach pracy w końcu mieliśmy wszystkie elementy układanki potrzebne do zbadania rozwoju wzrostu mózgu - powiedział główny autor badania, Philipp Gunz.

- To jest zupełnie nowe i bardzo interesujące jest to, że teraz widzimy początek drogi życiowej człowieka. I że zaczyna się dużo wcześniej, niż się ludziom wydaje - mówi Ørmen.

Autor:
Julie Haugen Egge, Kaja Kristin Ness Kotsbakk | Tłumaczenie: Anastasia Savicka

Żródło:
https://www.nrk.no/viten/lucys-hjerne-har-uventede-likhetstrekk-med-var-1.14965606

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE