2023-05-19 12:43:47 JPM redakcja1 K

Można by pomyśleć, że ten chrząszcz kusił głodne ptaki. Naukowcy to sprawdzili i odpowiedź brzmi: nie.

Ten chrząszcz zwodzi drapieżniki swoimi kolorami... Kolory działają zarówno jako kamuflaż, jak i oszukują ptaki drapieżne, uważają angielscy naukowcy. Niektóre owady mają niesamowite kolory, które zmieniają się pod różnymi kątami patrzenia. Nazywa się to efektem załamania światła.

Ta sama cecha powstała w różnych miejscach na kuli ziemskiej

Jedną ze szczególnych cech takiego efektu załamania światła i ogólnie mocnych kolorów jest to, że u różnych gatunków powstały one całkowicie niezależnie od siebie. W dodatku w zupełnie innych częściach świata. Oznacza to, że owady nie mają tych samych genów, nawet jeśli cecha jest taka sama. A to sugeruje, że cecha ta jest bardzo istotna dla przetrwania.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu w Anglii zainteresowali się efektem załamania światła u chrząszcza klejnotowego.

 

Kamuflaż czy dezorientacja?

Silne kolory często mają na celu pomóc owadom przetrwać. Różne barwy mają nieco inne funkcje. Pomyśl o czerwonej biedronce. Dla innych zwierząt jaskrawoczerwony kolor sygnalizuje, że jest toksyczna, napisał o tym forskning.no w 2015 roku.

Można by pomyśleć, że chrząszcz o cudownym zielonym kolorze i niesamowitym połysku krzyczy „spójrz na mnie!”, ale może też pełnić funkcję kamuflażu wśród zielonych roślin.

Chrząszcz kjejnotowy może być trudny do zauważenia w zielonym otoczeniu. (zdj. Dr. Karin Kjernsmo)

 

Podano ptakom

Naukowcy przeprowadzili test na ptakach, które zwykle chrupią owady z wielkim apetytem, ale nie mają owadów o takich kolorach w menu.

Naukowcy przygotowali sztuczne chrząszcze z przysmakiem w środku. Jeden był błyszczący, drugi był matowy, trzeci był odblaskowy, a kolejny jednocześnie matowy i odblaskowy. Na co ptaki miały największą ochotę?

Sztuczne owady zostały umieszczone na talerzu w zupełnie innym kolorze, żeby kolor nie działał jak kamuflaż. Następnie naukowcy monitorowali, jak chętnie ptaki zjadały różne owady. Efekt załamania światła sprawił, że ptaki były mniej zainteresowane. Pomogło również to, że owady były błyszczące i nie odbijały światła.

 

Istnieje wiele kreatywnych sposobów, aby nie zostać zjedzonym

Ponieważ ptaki odrzucały błyszczące owady, może to być powód, dla którego ewolucja stworzyła je w różnych miejscach na świecie, uważają naukowcy stojący za badaniem.

Być może takie owady sygnalizują truciznę? A może ptaki były zdezorientowane faktem, że owad zmienił kolor? Za wcześnie, by to stwierdzić.

Wiemy, że natura jest pełna kreatywnych sposobów na uniknięcie bycia zjedzonym.

W 2021 roku ung.forskning.no napisał o motylu, który ma przezroczyste skrzydła jako kamuflaż. Bycie częściowo niewidzialnym może być mądre, gdy ktoś chce cię zjeść.

 

Źródła:

Badanie, o którym tutaj piszemy, zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Animal Behaviour.

Naukowcy pochodzą z Uniwersytetu w Bristolu w Anglii, a uniwersytet omówił wyniki w komunikacie prasowym.

forskning.no pisał o odstraszającym czerwonym kolorze biedronek w 2015 roku.

Dział: Przyroda

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE