Muzeum Brytyjskie prosi obywateli i ekspertów o pomoc w odzyskaniu skradzionych artefaktów
Muzeum Brytyjskie poprosiło ludzi o pomoc w identyfikacji i odzyskaniu zaginionych starożytnych artefaktów z ich kolekcji.
Londyńska policja metropolitalna wszczęła dochodzenie w sprawie zaginionych artefaktów z Muzeum Brytyjskiego (źródło: PA-EFE/REX/SHUTTERSTOCK)
W zeszłym miesiącu jeden z pracowników został zwolniony, a policja wszczęła dochodzenie po tym, jak około 2000 skarbów zostało uznanych za „zaginione, skradzione lub uszkodzone” w „znaczącym” przedziale czasowym. Muzeum poinformowało, że większość z nich to greckie i rzymskie klejnoty i biżuteria oraz udostępniono zdjęcia podobnych przedmiotów.
Sześćdziesiąt artefaktów zostało zwróconych. Muzeum dodało w oświadczeniu, że 300 kolejnych zostało „zidentyfikowanych i mają zostać zwrócone w najbliższym czasie”. Próbując odzyskać resztę, instytucja umieściła na swojej stronie internetowej szczegółowe informacje i zdjęcia przedmiotów podobnego rodzaju.
„Jeśli podejrzewasz, że posiadasz lub posiadałeś artefakty z Muzeum Brytyjskiego, lub jeśli masz jakiekolwiek inne informacje, które mogą nam pomóc, skontaktuj się z nami” – można przeczytać na stronie.
Rzymski sard z wygrawerowanymi podobiznami „boskiej pary" Serapisa i Izydy wciąż znajduje się w kolekcji muzeum (źródło: British Museum)
Oprócz klasycznych greckich i rzymskich klejnotów wśród przedmiotów były pierścionki, kolczyki i inne elementy biżuterii – niektóre z nich pochodzą z późnej epoki brązu.
Muzeum oświadczyło również, że zamierza współpracować z międzynarodowym panelem ekspertów w celu identyfikacji i odzyskania obiektów oraz umieściło je w rejestrze utraconych dzieł sztuki (Art Loss Register).
James Ratcliffe, dyrektor ds. odzyskiwania dzieł sztuki z owego rejestru, powiedział, że muzeum „starannie zrównoważyło potrzebę dostarczenia ludziom informacji w celu wsparcia wysiłków na rzecz odzyskania artefaktów z faktem, że podanie zbyt wielu szczegółów grozi dostaniem się tych przedmiotów w niepożądane ręce”.
Innym przedmiotem podobnym do tych zaginionych jest kolczyk z Cypru z późnej epoki brązu (źródło: British Museum)
Rozpoczęto niezależny przegląd bezpieczeństwa muzeum, który będzie również nadzorował próby odzyskania obiektów.
Lucy L’Orsi, szefowa brytyjskiej policji transportowej i współprzewodnicząca komisji rewizyjnej, powiedziała, że zaobserwowano „obiecujący początek programu mającego na celu odzyskanie skradzionych przedmiotów” i była „pod szczególnym wrażeniem ciężkiej pracy i poświęcenia współpracujących z nami pracowników Muzeum Brytyjskiego”.
Dyrektor muzeum Hartwig Fischer zrezygnował ze stanowiska po kradzieży skarbów.
Po tych głośnych stratach londyńska instytucja znalazła się również pod zwiększoną presją ze strony innych krajów, w tym w ostatnim czasie Chin, aby zwrócić inne artefakty do krajów, z których pochodzą.
Dział: Nauka
Autor:
Paul Glynn | Tłumaczenie: Natalia Fibak