„Najrzadszy wieloryb świata” znaleziony na plaży w Nowej Zelandii.
Wieloryb, który został znaleziony martwy na plaży w Nowej Zelandii na początku tego miesiąca, został zidentyfikowany przez naukowców jako dziobowal łopatozębny - gatunek tak rzadki, że nigdy nie widziano go żywego.
Wieloryb został znaleziony w pobliżu ujścia rzeki w prowincji Otago / New Zealand Department of Conservation
Tożsamość pięciometrowego stworzenia z dziobem została ustalona na podstawie jego wzorów kolorystycznych oraz kształtu czaszki, dzioba i zębów. Jego szczątki zostały umieszczone w chłodni w celu przeprowadzania testów DNA, a eksperci twierdzą, że może minąć kilka tygodni, zanim ostateczna identyfikacja zostanie potwierdzona.
Ponieważ znaleziono tak niewiele okazów i nie zaobserwowano żywych osobników, niewiele wiadomo na temat tego gatunku wieloryba.
Naukowcy twierdzą, że odkrycie zwłok może pomóc im w uzyskaniu nowych, kluczowych informacji na temat tego gatunku.
Lokalni urzędnicy zostali powiadomieni, że wieloryb został wyrzucony na brzeg 4 lipca u ujścia rzeki Taiari w prowincji Otago na Wyspie Południowej Nowej Zelandii.
Urzędnik Departamentu Ochrony Przyrody (DOC) Gabe Davies powiedział w oświadczeniu, że dziobowały łopatozębne są jednym
z najmniej znanych gatunków dużych ssaków, z zaledwie sześcioma próbkami kiedykolwiek udokumentowanymi na całym świecie.
„Z naukowego i konserwatorskiego punktu widzenia jest to ogromna sprawa” - dodał.
Departament ogłosił, że ponieważ okaz dopiero niedawno zmarł, może stać się pierwszym wielorybem tego gatunku, który zostanie poddany sekcji.
Nowozelandzcy Maorysi uważają wieloryby za święty skarb, a DOC zaznaczył w oświadczeniu, że lokalne społeczności Maorysów wezmą udział w decydowaniu o losie wieloryba.
Gatunek ten został po raz pierwszy opisany w 1874 r. po zebraniu dolnej szczęki i dwóch zębów z nowozelandzkich Wysp Chatham. Szczątki szkieletów dwóch innych okazów znalezionych na wyspach w Nowej Zelandii i Chile pozwoliły naukowcom potwierdzić istnienie nowego gatunku.
Dwa kolejne znaleziska wielorybów wyrzuconych na brzeg Wyspy Północnej Nowej Zelandii w 2010 i 2017 roku powiększyły tę niewielką kolekcję.
Dział: Przyroda
Autor:
Robert Greenall, BBC News | Tłumaczenie: Jakub Mikołajek - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/