2024-07-08 08:42:59 JPM redakcja1 K

Nastolatkowie, którzy są ofiarami nękania, mogą być bardziej narażeni na psychozę

Jak wynika z badań, nękanie może zwiększać ryzyko wystąpienia psychozy u nastolatków.

Stockowe zdjęcie przedstawiające dziewczynę nękaną przez rówieśników. Badanie wykazało, że nastolatki, które są ofiarami prześladowania, częściej cierpią na zaburzenia psychotyczne. DAISY-DAISY/GETTY

Opublikowane w czasopiśmie Journal of Molecular Psychiatry badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego wykazało, że nękanie wywołuje zmiany chemiczne w mózgu, które zwiększają ryzyko wystąpienia objawów podobnych do psychozy. Psychoza to zbiór objawów chorobowych, które powodują dezorganizację postrzegania rzeczywistości. Występuje wiele różnych zaburzeń psychotycznych, takich jak na przykład schizofrenia. Naukowcy odkryli, że epizody psychotyczne doświadczane przez nastolatków, którzy doświadczyli nękania, nie spełniały wszystkich kryteriów potrzebnych do zdiagnozowania u nich zaburzeń psychotycznych. Byli oni jednak o wiele bardziej podatni na doświadczanie halucynacji, radykalnych zmian w zachowaniu lub myśleniu, oraz stanów lękowych.

„Badanie tych niestandardowych doświadczeń psychotycznych jest istotne dla lepszego zrozumienia przebiegu wczesnych etapów zaburzeń psychotycznych i łatwiejszej identyfikacji osób, które mogą być później narażone na rozwój typowych zaburzeń psychotycznych” – stwierdził w podsumowaniu badania profesor Naohiro Okada z centrum badawczego IRCN (International Research Center for Neurointelligence) Uniwersytetu Tokijskiego.

Podczas badania naukowcy zmierzyli poziom glutaminianu w przedniej części zakrętu obręczy w mózgach japońskich nastolatków. Przednia część zakrętu obręczy stanowi rolę neuroprzekaźnika regulującego emocje i funkcje poznawcze. 

Następnie naukowcy porównali poziom glutaminianu u nastolatków, którzy byli ofiarami nękania i u tych, którzy nigdy go 
nie doświadczyli.

Wraz ze zwiększonym ryzykiem występowania epizodów psychotycznych, naukowcy odkryli, że bycie dręczonym miało również znaczący wpływ na samopoczucie nastolatków. Ten fakt był już im wcześniej znany, jednak związek między skutkami znęcania się w szkole
, a poziomem glutaminianu w mózgach nastolatków nie został jeszcze nigdy wcześniej zbadany. 

To odkrycie sugeruje, że przyszłe sposoby leczenia zaburzeń psychotycznych mogą skupiać się na kwestiach związanych z tym neuroprzekaźnikiem.

Naukowcy wyraźnie podkreślają jednak, że niefarmakologiczne formy leczenia, takie jak terapia, są kluczowym elementem leczenia zaburzeń psychotycznych. Jak wynika z badania, istotne jest również zapewnienie wsparcia osobom doświadczającym nękania.

„Aby zapobiec temu zjawisku oraz wielu innym problemom związanym z nękaniem, niezbędne jest, aby przede wszystkim wprowadzić 
do szkół programy antyprzemocowe, które skupiałyby się na promowaniu pozytywnych interakcji społecznych i ograniczaniu agresywnego zachowania” - dodaje w podsumowaniu Okada. „Programy te mogłyby pomóc w stworzeniu bezpiecznego i przyjaznego dla wszystkich uczniów środowiska, zmniejszając występowanie dręczenia oraz jego negatywnych skutków”.

Autor:
Robyn White | Tłumaczenie: Róża Michalska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.newsweek.com/neuroscientists-warn-bullying-teens-greater-risk-psychosis-1867041

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE