Naukowcy badają jak witaminy wpływają na skórę
To, że sucha skóra może się polepszyć przez kremy, które zawierają niektóre witaminy, to nie nowość. Lecz dlaczego tak jest? I jak dużo ich potrzebujemy, aby dało to efekt? Tego dowiedzą się naukowcy na uniwersytecie w Malmö, między innymi za pomocą użycia modeli 3D, które zostały wyhodowane z komórek w skórze.
Główną kwestią w nowym projekcie badawczym jest to, jak dużo witamin faktycznie jest wchłanianych przez skórę. Zdjęcie: Unsplash
Dzisiaj witaminy są używane w większości produktów kosmetycznych do skóry. Kliniczne badania wykazały, że kremy zawierają witaminy lub prowitaminy, które prowadzą do gładkości i bardziej nawilżonej skóry. Lecz wciąż istnieje wiele pytań dotyczących, jak różne substancje faktycznie wpływają na największy organ ciała.
-"Jedną z pułapek wielu badań klinicznych jest to, że na ludziach testuje się kremy z kompleksową mieszanką składników. Lecz które z nich dają efekt i dlaczego? Dlatego pierwszym ważnym krokiem jest przetestowanie konkretnych witamin osobno i zbadanie ich drogi przez skórę" - mówi Sebastian Björklund, profesor chemii fizycznej na Wydziale Nauk Biomedycznych.
Zostanie zbadane wymagane stężenie
Naukowcy mają zamiar zbadać zarówno witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, jak retinol (witamina A), jak i witaminy rozpuszczalne w wodzie, na przykład niacyna, forma witaminy B. Główną kwestią jest, jak dużo witamin faktycznie przenika przez skórę i osiąga cel dając efekt.
Nawet to, jaka jest prawidłowa dawka jest ważnym pytaniem dla naukowców. Ciało może łatwo pozbyć się nadmiaru witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jednakże niektóre witaminy rozpuszczalne w tłuszczach nie powinny być przedawkowane, ponieważ mają tendencję do zbierania się w niektórych z naszych organów i wpływać na zdrowie ciała w sposób negatywny.
-"Aby różne witaminy mogły promować biologiczny proces w skórze w podobny sposób, kiedy je jemy, to muszą przejść przez barierę skóry i dotrzeć do żyjących komórek. Lecz nie wiemy, jak jest to efektywne i jakie stężenie jest wymagane, więc mamy zamiar spojrzeć zarówno na przepuszczalność skóry dla tych witamin, a także ich wpływ na hodowane komórki" - mówi Sebastian Björklund.
-"Jednakże nie możemy wykluczyć, że niektóre z tych substancji mogą wspierać cechy bariery skóry w bardziej konkretny sposób, bez konieczności dotarcia do żyjących komórek".
Współpracownicy drukują modele 3D
Naukowcy współpracują między innymi z firmą kosmetyczną Oriflame Cosmetics i będą korzystać z ich laboratorium podczas niektórych testów.
Innym partnerem jest CELLINK, który drukuje komórki skóry w konkretnym wzorze, a firma MatTek hoduje komórki do trójwymiarowych modeli tkanek mniej więcej tak małych jak moneta. Nawet firma Insplorion bierze udział, wykorzystując swoje instrumenty, aby badać procesy chemiczne zachodzące na powierzchni cienkich warstw, takich jak przepuszczalność barier biologicznych dla witamin.
-"Zaczęliśmy badania nad tym, jakie witaminy wpływają na komórki skóry, które są hodowane w roztworze z witaminami lub bez nich. Równoległymi badaniami są badania, jak są one transportowane przez barierę skóry. Ostatecznie będziemy badać, jak witaminy wpływają na proces, w którym żyjące komórki skóry budują barierę skóry, którą można postrzegać jako martwą tkankę, która chroni nasze ciało wypełnione wodą".
Dział: Medycyna
Autor:
Anna Dahlbeck | Tłumaczenie: Paulina Wilczek - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://mau.se/nyheter/forskare-undersoker-hur-vitaminer-paverkar-huden/