2024-05-09 01:10:07 JPM redakcja1 K

Naukowcy odkryli, dlaczego po alkoholu ludzie tracą pamięć

Zespół naukowców z Centrum Badań Profilaktycznych Edny Bennet Pierce oraz z Wydziału Zdrowia Biopsychospołecznego na Uniwersytecie Stanu Pensylwania w USA postawił sobie za cel ustalić, czy sposób spożywania alkoholu przewiduje utratę pamięci spowodowaną alkoholem. O swoich wnioskach opowiedzieli w artykule dla czasopisma „Alcoholism”: Clinical and Experimental Research, informuje Naked Science.

Zdjęcie: pixabay.com 

Zaburzenia pamięci są powszechnym skutkiem spożycia alkoholu: według badania z 2022 roku, spośród 1700 studentów college’ów około 80% zgłosiło co najmniej jedno zdarzenie czarnej dziury. Osoba pijąca pozostaje przytomna (do pewnego momentu), reaguje na otoczenie, ale następnego dnia częściowo lub całkowicie nie pamięta, co działo się wieczorem. Oprócz samych okresów amnezji, osoba może doświadczać objawów zaburzeń psychicznych i behawioralnych w związku z spożyciem alkoholu. Dlatego zrozumienie przyczyn takich utrata pamięci pomoże zapobiec szkodom wynikającym z nadmiernego picia alkoholu. Autorzy wcześniejszych prac naukowych doszli do wniosku, że ilość wypitego alkoholu to nie jedyny czynnik prowokujący utratę pamięci. Aby poznać inne przyczyny i nie polegać wyłącznie na samoraportach pijących osób, amerykańscy naukowcy użyli nadgarstkowych czujników transdermalnej koncentracji alkoholu BACtrack Skyn. Mierzą one biomarkery intoksykacji praktycznie w czasie rzeczywistym. 

W badaniu wzięło udział 79 studentów dużego uniwersytetu na północnym-wschodzie Stanów Zjednoczonych, którzy mają skłonności do „ryzykownego” spożywania alkoholu w wieku od 18 do 22 lat. Wszyscy wypełnili krótką ankietę i odwiedzili laboratorium, gdzie otrzymali czujniki, które mieli nosić od czwartku od godziny 17:00 do niedzieli rano przez miesiąc. Dodatkowo, ochotnicy codziennie rano wypełniali ankiety dotyczące tego, czy w poprzednim dniu pili alkohol i czy pamiętają wydarzenia z wieczoru. 

Zdjęcie: pixabay.com 

Wynagrodzenie dla jednej osoby sięgało nawet 75 dolarów, a także istniała możliwość wygrania jednej z ośmiu kart podarunkowych o wartości 100 dolarów za udział w eksperymencie. W trakcie badania naukowcy zarejestrowali 486 epizodów spożywania alkoholu i 147 epizodów amnezji. Ponad dwie trzecie (69,3%) studentów choć raz doświadczyło „blackoutu”. Aby zweryfikować hipotezę, naukowcy zbudowali wielopoziomowe modele logistyczne i zbadali, jak poszczególne wskaźniki transdermalnej koncentracji alkoholu - szybkość i czas wzrostu oraz osiągnięcie szczytu -są powiązane z brakami w pamięci. 

„Nasza hipoteza została w pełni potwierdzona. Zidentyfikowaliśmy trzy biomarkery narastającej intoksykacji alkoholem - szybkość osiągania, czas trwania i wartość szczytowa - przewidujące prawdopodobieństwo wystąpienia „blackoutu” u pijących studentów college’ów. Wyniki potwierdzają opinię, że sposób spożywania alkoholu ma znaczenie dla prognozowania ryzyka alkoholowych braków w pamięci” — powiedzieli naukowcy. 

W dni, gdy wskaźniki alkoholowej intoksykacji u uczestników szybko rosły, ryzyko braków w pamięci wzrosło 2,69 raza; gdy wartości szczytowe stężenia alkoholu były najwyższe — 2,93 raza; gdy wskaźniki intoksykacji narastały długo (chodzi o liczbę godzin spożywania alkoholu) — 4,16 raza. Jeśli występowały wszystkie trzy czynniki, istotną korelację z „blackoutami” wykazał jedynie czas trwania osiągnięcia intoksykacji. 

„Aby zmniejszyć ryzyko [luk w pamięci], ważne jest uwzględnienie sposobu spożywania alkoholu przez osobę, a nie tylko jego ilości. Istotne jest także przewidywanie amnezji alkoholowej poprzez szybkość intoksykacji, jej szczytowe wartości i czas, w którym osoba osiąga szczyt. Te predyktory są istotne dla profilaktyki” – stwierdzili naukowcy. 

Zauważyli również pewne ograniczenia badania: niewielką liczbę uczestników, z których większość to biali (86,1%) i dziewczęta (55,7%); czas trwania eksperymentu – jeden miesiąc, w którym przypadał Dzień Świętego Patryka (związany z piciem alkoholu) i wielkanocne święta (studenci zazwyczaj wracają do domu, gdzie piją mniej). Ponadto czujniki mogły przeoczyć dni z mniejszym spożyciem alkoholu. Wreszcie, niektórzy młodzi ludzie podczas porannego badania, gdy jeszcze nie spotkali się z przyjaciółmi i nie wymienili się wrażeniami z imprezy, mogli nie zauważyć, że nie pamiętają pewnych momentów. 

Dział: Nauka

Autor:
News Zerkalo | Tłumaczenie: Demian Chrupkowski

Żródło:
https://news.zerkalo.io/cellar/66590.html?tg=7

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE