Wygląda na to, że naukowcy odkryli nową śmiertelnie niebezpieczną chorobę przenoszoną drogą płciową (ZPDP), która atakuje wątrobę i prowadzi do bezpłodności
Grupa amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Stanowego Ohio prawdopodobnie odkryła nową chorobę przenoszoną drogą płciową (ZPDP), która bez odpowiedniego leczenia prowadzi do niewydolności wątroby i zwiększa ryzyko bezpłodności u mężczyzn. Informację tę zawiera badanie opublikowane w czasopiśmie PLOS Pathogens, jak podaje RTVI.
Zdjęcie ma charakter ilustracyjny. Źródło: stock.adobe.com
Jest powszechnie wiadomo, że wirusowe zapalenie wątroby E (Hepatitis E virus, HEV) jest ostrą infekcyjną chorobą, która powoduje zapalenie wątroby. Śmiertelność związana z HEV u kobiet w ciąży wynosi nawet 30%. Teraz naukowcy odkryli, że HEV jest obecny w próbkach nasienia, co sugeruje możliwość jego przenoszenia drogą płciową. Wcześniej uważano, że główną przyczyną tego często bezobjawowego schorzenia jest nieoczyszczona, zanieczyszczona woda.
Ponieważ HEV jest powiązane z powikłaniami ciąży prowadzącymi do śmierci matki oraz możliwą męską bezpłodnością, badacze przeprowadzili badania na świńskim modelu. Anatomia ich układu rozrodczego jest podobna do ludzkiej, co czyni je odpowiednim modelem do analizy. Świnki sześciotygodniowe były poddawane znieczuleniu i infekowane poprzez inokulację wirusową RNA HEV, pobranego z przewodu pokarmowego genotypu 3 US-2 człowieka, do żyły ucha.
Po wprowadzeniu wirusa zwierzętom stwierdzono, że krążył on we krwi i wydalany był z kałem. Oznacza to, że świnie zostały zainfekowane, ale nie wykazywały żadnych klinicznych objawów (podobnie jak ma to miejsce u ludzi). Według wyników, HEV obecny był w główkach plemników. Wirus został wykryty 84 dni po jego wprowadzeniu u ośmiu zainfekowanych świń. Co najmniej 19% plemników zawierało antygeny HEV, które mogą zainfekować komórki wątroby człowieka i rozpocząć reprodukcję.
Badanie wykazało również, że obecność wirusa koreluje z uszkodzeniem plemników. Może on zmieniać strukturę męskich komórek rozrodczych, zmniejszając ich zdolność do poruszania się w płynie nasiennym (bezruch plemników był o 15% wyższy w nasieniu świń zainfekowanych HEV). Te dane wskazują, że zarażenie plemników potencjalnie utrudnia ich rozwój.
Faktycznie, naukowcy nie są jeszcze w stanie jednoznacznie stwierdzić, że te procesy bezpośrednio prowadzą do problemów z płodnością męską.
„W chwili obecnej nie wiadomo, czy istnieją nieokreślone receptory obecne w wątrobie, jelitach, jajnikach i główce plemników. Jednak nasze dane wskazują, że infekcyjny genotyp HEV może znajdować się w główce plemników, co podkreśla potrzebę dalszej charakterystyki jego potencjalnej zdolności do przetrwania i przenoszenia drogą płciową” – zaznaczono w badaniu.
Specjaliści uznają, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych testów, aby określić mechanizmy zakażenia, czas trwania persystencji (utrzymywania się wirusa w aktywnym stanie) w jądrze oraz wydzielania wirusa z plemników. Konieczne jest również zrozumienie, czy aktywność seksualna może prowadzić do systemowej infekcji HEV. Przyszłe badania będą skierowane na zrozumienie czasu obecności HEV w komórkach płciowych i jego stężenia.
Dział: Aktualności
Autor:
Demian Chrupkowski | Tłumaczenie: Arseni Litviniuk