Naukowcy odkryli w Alpach grzyby żywiące się plastikiem
Nowo odkryte bakterie i grzyby mogą trawić tworzywa sztuczne w niskich temperaturach. Nie mają jednak szans z rodzajem plastiku.
Hinterrheintal w pobliżu Andeer w szwajcarskim kantonie Graubünden (zdjęcie symboliczne): Naukowcy odkryli tutaj coś niezwykłego. (Źródło: Armin Herb)
Małe stworzenia, wielka sensacja. W Alpach Szwajcarskich naukowcy zidentyfikowali teraz grzyby i bakterie, które mogą trawić niektóre tworzywa sztuczne.
Drobnoustroje znaleziono w Alpach Gryzońskich w kantonie Graubünden iw Arktyce - donoszą naukowcy w czasopiśmie "Frontiers in Microbiology". Mogą trawić tworzywa sztuczne PUR (poliuretan) i PBAT/PLA, ale nie mają szans z polietylenem, najczęściej używanym tworzywem sztucznym na świecie.
Aktywny w niskich temperaturach
Fascynujące jest to, że odkryty gatunek może rozkładać plastik w temperaturach tak niskich, jak około 15 stopni Celsjusza. Już wcześniej znanych było kilka mikroorganizmów zdolnych do trawienia plastiku. „Ale były one zwykle testowane w temperaturze ponad 30 stopni Celsjusza” – powiedział główny autor Joel Rüthi z instytutu badawczego WSL agencji informacyjnej Keystone-SDA.
Fakt, że mikroorganizmy są tak oszczędne, jeśli chodzi o temperaturę, może być pomocny w recyklingu przemysłowym. Zmniejsza to wymaganą energię i według Rüthi sprawia, że rozkład plastiku za pomocą enzymów jest tańszy i bardziej przyjazny dla klimatu.
Plastik zakopany na szczytach gór
Ciekawe, w jaki sposób naukowcy znaleźli bakterie: Rüthi i jego współpracownicy zakopali różne rodzaje plastiku na szczycie góry Muot da Barba Peider o wysokości 2979 metrów w Val Lavirun we wschodniej Szwajcarii iw Arktyce. Już po trzech dniach na plastikowych częściach można było zobaczyć pierwsze niewielkie ślady uszkodzeń bakteryjnych. Po kolejnych kilku tygodniach naukowcy pobrali próbki i znaleźli 19 szczepów bakterii i 15 szczepów grzybów, które mogą rozkładać plastik.
Dział: Nauka
Autor:
Zt-online ,Dom | Tłumacz: Joanna Gańska