Naukowcy opracowali „plaster na serce” do monitorowania funkcji serca
Rosyjscy naukowcy opracowali „plaster na serce” do monitorowania funkcji serca
Kardiogram. Zdjęcie archiwalne
RIA Novosti / Konstantin Michalczewskij
Naukowcy z Uniwersytetu Sieczenowa opracowali elastyczne urządzenie biosensoryczne, „łatę sercową”, urządzenie pomoże kardiologom zdalnie
monitorować nieprawidłowości w funkcjonowaniu ludzkiego serca i szybko przepisać skuteczne leczenie, służba prasowa uniwersytetu poinformowała RIA Novosti.
„Prace nad „łatą sercową” prowadzone są przez światowej klasy centrum badawcze na Uniwersytecie Sieczenowa (NSMU) „Cyfrowy biodesign i spersonalizowana opieka zdrowotna”, które powstało w celu rozwiązywania przełomowych interdyscyplinarnych problemów w medycynie.
Naukowcy robią wszystko, aby nowoczesne technologie były dostępne już dziś” – czytamy w raporcie.
„Plastry na serce” działają poprzez ciągłą rejestrację elektrokardiogramu pacjenta przez 14 dni, co może znacznie pomóc kardiologowi w podejmowaniu decyzji – podały służby prasowe.
Urządzenie będzie analizować poziom aktywności fizycznej osoby podczas odpoczynku, pracy i uprawiania sportu, a także monitorować zmiany pozycji ciała w przestrzeni, ruchy, a nawet upadki. Za pomocą telefonu komórkowego będzie przesyłać dane o aktywności serca do serwerów – poinformowali twórcy.
Kardiolog będzie mógł połączyć się z systemem z dowolnego urządzenia, analizować stan układu krążenia, porównywać dynamikę, monitorować reakcję na stres i leki, dostosowywać dawkę leków i wysyłać zalecenia do aplikacji mobilnej pacjenta, podały służby prasowe.
Sam „plaster na serce” nie powoduje dyskomfortu, ponieważ jest miniaturowy, elastyczny, bezprzewodowy i wodoodporny – podkreśliła uczelnia.
Dział: Medycyna
Autor:
RIA Novosti | tłumaczenie: Joanna Nowak
Źródło:
https://ria.ru/20230306/kardioplastyr-1856081487.html