2024-04-17 02:16:14 JPM redakcja1 K

Naukowcy podają, że rafy koralowe na całym świecie ulegają wyblaknięciu w ocieplających się oceanach

Rafy koralowe na całym świecie ulegają wyblaknięciu już czwarty raz, ogłosili w poniedziałek najlepsi naukowcy zajmujący się rafami koralowymi, co jest spowodowane ociepleniem wód oceanicznych w związku ze zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka.

Wyblaknięty koralowiec widoczny Narodowym Sanktuarium Morskim Flower Garden Banks, na wybrzeżu Galveston, w Teksasie, w Zatoce Meksykańskiej, 16 września 2023. Zdjęcie: LM Otero/AP.

Naukowcy z Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery oraz International Coral Reef Initiative podają, że od lutego 2023 roku do chwili obecnej potwierdzono blaknięcie raf koralowych w co najmniej 53 krajach, regionach lub lokalnych gospodarkach.  Dzieje się tak, gdy pod wpływem napięcia koralowiec usuwa glony, będące ich źródłem pożywienia i nadające im kolor. Jeśli blaknięcie jest poważne i długotrwałe, koralowiec może umrzeć.

Rafy koralowe to ważne ekosystemy, które podtrzymują podwodne życie, chronią bioróżnorodność i spowalniają erozję. Wspierają również lokalne gospodarki poprzez turystykę.

Blaknięcie ma miejsce w różnych regionach od jakiegoś czasu. W największym na świecie ekosystemie raf koralowych, australijskiej Wielkiej Rafie Koralowej, blaknięcie dotknęło 90% koralowców badanych w 2022 roku. Trzecia co do wielkości rafa koralowa na Florydzie doświadczyła w zeszłym roku znacznego wyblaknięcia.

Jednak aby blaknięcie w skali globalnej zostało zadeklarowane, musi dojść do udokumentowania znacznego wyblaknięcia w każdym z głównych basenów oceanicznych, w tym w Oceanie Atlantyckim, Spokojnym i Indyjskim, zarówno na półkuli północnej, jak i południowej.

Podane w poniedziałkowych wiadomościach blaknięcie to drugie takie ogólnoświatowe zjawisko w ciągu ostatnich 10 lat. Ostatnie zakończyło się w maju 2017 roku. Spowodowane było potężnym wzorcem klimatycznym El Niño, który ogrzewał oceany na świecie, trwał trzy lata i został uznany za gorszy niż dwa poprzednie zjawiska blaknięcia w 2010 i 1998 roku.

Tegoroczne blaknięcie jest następstwem najgorętszego roku w historii, jakim był 2023.

- ,,Ze względu na to, że oceany nadal się ocieplają, blaknięcie koralowców staje się coraz częstsze i poważniejsze" - powiedział w oświadczeniu Derek Manzello, koordynator NOAA Coral Reef Watch.

Selina Stead, biolog morski i dyrektor naczelna Australijskiego Instytutu Nauk o Morzu, nazwała zmiany klimatu największym zagrożeniem dla raf koralowych na całym świecie. Powiedziała, że naukowcy pracują nad tym, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak koralowce reagują na ciepło, zidentyfikować koralowce naturalnie tolerujące ciepło, a także przekazała, że kluczową kwestią jest to, że świat pracuje nad zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla.

Jedną z raf, które radziły sobie lepiej niż inne w zeszłym roku, było Narodowe Sanktuarium Morskie Flower Garden Banks, które jest w pewnym sensie chronione, ponieważ jest położone głębiej w wodzie w Zatoce Meksykańskiej, około 160 km od wybrzeża Teksasu. Urzędnicy sanktuarium nie odpowiedzieli od razu na poniedziałkowe wiadomości, szukając najnowszych informacji na temat zdrowia koralowców w sanktuarium.

Autor:
Alexa St.John | Tłumaczenie: Maria Ludwikowska

Żródło:
https://www.sfgate.com/news/article/scientists-say-coral-reefs-around-the-world-are-19403671.php

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE