2023-10-26 23:49:31 JPM redakcja1 K

Naukowcy twierdzą, że grzyby komunikują się między sobą używają do 50 „słów”

Profesor uważa, że impulsy elektryczne wysyłane przez mikologiczne organizmy mogą być podobne do języka ludzi.

Grzyby o rozszczepionych skrzelach wygenerowały najbardziej złożone ciągi aktywności elektrycznej w badaniu. Zdjęcie: Minden Pictures/Alamy

Zakopane w ściółce leśnej lub wyrastające z drzew grzyby mogą sprawiać wrażenie cichych i względnie zamkniętych w sobie organizmów, ale nowe badanie sugeruje, że mogą być komunikatorami pieczarek.

Matematyczna analiza elektrycznych sygnałów, które grzyby zdają się wysyłać do siebie nawzajem, pozwoliła zidentyfikować wzorce, które uderzająco przypominają ludzką mowę.

Wcześniejsze badania sugerowały, że grzyby przewodzą elektryczne impulsy poprzez długie, podziemne struktury nitkowe zwane strzępkami – podobnie jak komórce nerwowe przekazują informacje u ludzi.

Wykazano nawet, że częstotliwość wypalania tych impulsów wzrasta, kiedy strzępki grzybów trawiących drzewo wchodzą w kontakt z drewnianymi klockami, co zwiększa prawdopodobieństwo użycia tego elektrycznego „języka” przez grzyby, aby podzielić się informacjami o jedzeniu, urazach z odległymi od siebie częściami lub z partnerami połączonymi strzępkami, takimi jak drzewa.

Ale czy te ciągi aktywności elektrycznej mają coś wspólnego z ludzkim językiem?

Aby to zbadać, prof. Andrew Adamatzky w niekonwencjonalnym laboratorium obliczeń na Uniwersytetu Zachodniej Anglii w Bristol, przeanalizował wzorce skoków elektrycznych generowanych przez cztery rodzaje grzybów – płomiennicy zimowej, rozszczepki pospolitej, grzyba ducha oraz kordycepsu chińskiego.

Dokonał tego poprzez umieszczenie małych mikroelektrod w podłożach skolonizowanych przez mieszaninę strzępek ich nitek, ich grzybnie.

„ Nie wiemy, czy istnieje bezpośredni związek między wzorcami skoków u grzybów a mową ludzką. Możliwe, że nie” - powiedział Adamatzky. „ Z drugiej strony jest tak wiele podobieństw w procesowaniu informacji u żywych substratów różnych klas, rodzin i rodzajów. Byłem po prostu ciekawy porównania".

Badania opublikowane w Royal Society Open Science wykazały, że te skoki często skupiały się w ciągi aktywności przypominające słowniki składające się z maksymalnie 50 słów, a rozkład tych „długości słów grzybów" ściśle odpowiadał językom ludzkim.

Rozszczepki pospolite, które rosną w rozkładających się drewnie, i których organy owocowe przypominają pofałdowane fale ciasno upakowanych koralowców, wygenerowały najbardziej złożone „ zdania” ze wszystkich grzybów.

Najbardziej prawdopodobne powody tych fal elektrycznej aktywności jest utrzymanie integralności grzybów, analogicznie do wilków, które wyją, żeby zachować integralność watahy, lub zgłaszanie nowo odkrytych źródeł atraktantów i repelentów do innych części ich grzybni, zasugerował Adamtzky.

„Jest też inna opcja – nie mówią nic.” Powiedział. „ Rozmnażające się końcówki grzybni są naładowane elektrycznie, a zatem, gdy naładowane końcówki przechodzą przez parę elektrod różnicowych, rejestrowany jest skok różnicy potencjałów".

Dodał, że cokolwiek oznaczają te „gwałtowne zdarzenia”, nie wydają się one być przypadkowe.

Mimo to inni naukowcy chcieliby zobaczyć więcej dowodów zanim uznają to za formę języka. Inne rodzaje pulsującego zachowania zostały wcześniej zarejestrowane w sieciach grzybów, takie jak pulsujący transport składników odżywczych - prawdopodobnie spowodowany rytmicznym wzrostem, gdy grzyby szukają pożywienia.

Ten artykuł wykrywa wzorce w sygnałach elektrycznych, o podobnej częstotliwości jak znalezione przez nas impulsy odżywcze.” – powiedział Dan Bebber profesor nadzwyczajny nauk biologicznych oraz członek komitetu badawczego grzyby British Mycological Society.

„Choć interesująca, interpretacja jako język wydaje się nieco zbyt entuzjastyczna i wymagałaby znacznie więcej badań i testowania krytycznych hipotez, zanim zobaczymy język grzybów w Tłumaczu Google".

Dział: Przyroda

Autor:
Linda Geddes | Tłumaczenie: Marta Siembida

Źródło:
https://www.theguardian.com/science/2022/apr/06/fungi-electrical-impulses-human-language-study

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE