Naukowcy wskazali ważną różnicę między kobietami a mężczyznami
Amerykańscy psychologowie z Uniwersytetu Stanowego Dakoty Północnej zbadali wpływ negatywnych i pozytywnych bodźców emocjonalnych na stan mężczyzn i kobiet.
Fot. Vadym Drobot/123RF
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Behavior Research and Therapy (BRT). Naukowcy przeprowadzili serię trzech eksperymentów. Zespół chciał dowiedzieć się, dlaczego ludzie często silniej reagują na różne zagrożenia niż na nagrody. Badacze przeprowadzili serię trzech eksperymentów z udziałem łącznie 375 uczestników, których celem było zbadanie, jak ludzie postrzegają pozytywne i negatywne (awersyjne) bodźce.
Każdego ochotnika umieszczono w oddzielnym pokoju z osobistym komputerem, na którego ekranie wyświetlano różne obrazy. Część z nich była przyjemna (szczęśliwi ludzie, bawiące się dzieci), a inna wywoływała negatywne odczucia (wypadki samochodowe, zgniłe jedzenie).
Uczestnicy używali pionowej skali oceny wyświetlanej na ekranie komputera do oznaczania swojego stanu emocjonalnego. Na jednym końcu skali było napisane „bardzo nieprzyjemnie”, na drugim — „bardzo przyjemnie”, a pośrodku — „neutralne odczucia”.
Okazało się, że uczestnicy szybciej reagowali na awersyjne obrazy niż na przyjemne. Tak szybkie pojawianie się negatywnych reakcji potwierdza teorię ewolucyjną, że ludzie są zaprogramowani na szybkie wykrywanie potencjalnych zagrożeń i reagowanie na nie, co ma kluczowe znaczenie dla przetrwania.
Ważnym odkryciem była różnica w sile i szybkości postrzegania negatywnych obrazów między mężczyznami a kobietami. Kobiety szybciej i silniej reagowały na nieprzyjemne treści. To jest zgodne z wyższą częstością występowania zaburzeń lękowych i zaburzeń związanych ze strachem wśród kobiet.
Dział: Nauka
Autor:
Charter97 | Edycja: Demian Chrupkowski