19.05.2025 JPM Redakcja

Naukowcy wysłali fasole na orbitę i stworzyli „kosmiczne miso”. Oto jak smakowało

Eksperyment przeprowadzony na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wyprodukował pastę miso, uznawaną za pierwsze pożywienie celowo sfermentowane poza Ziemią — osiągnięcie, które, jak mają nadzieję naukowcy, rzuci światło dzienne na możliwość istnienia życia w kosmosie oraz poszerzy kulinarne opcje dla astronautów.

Naukowcy po zakończeniu procesu fermentacji porównali „kosmiczne miso” w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zdjęcie: Maggie Coblentz

CNN — Japońska kuchnia nie byłaby tym samym bez miso — jednak astronauci, chcący wykorzystać ten podstawowy produkt sfermentowanej soi warzywnej w kosmosie, będą być może pewnego dnia musieli przyzwyczaić się do różnicy w smaku.

Eksperyment przeprowadzony na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wyprodukował pastę miso, uznawaną za pierwsze pożywienie celowo sfermentowane poza Ziemią — osiągnięcie, które, jak mają nadzieję naukowcy, rzuci światło dzienne na możliwość istnienia życia w kosmosie oraz poszerzy kulinarne opcje dla astronautów.

„Kosmiczne miso” miało podobny smak umami, czyli wyśmienitości, co miso przygotowane na Ziemi. Jednak według naukowców, którzy go kosztowali, wystąpiła kluczowa różnica: wyraźniejszy, pieczony i orzechowy posmak.

Naukowcy Maggie Coblentz z Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz Joshua Evans z Technical University of Denmark wysłali mały pojemnik z ugotowaną pastą z soi warzywnej na ISS w marcu 2020 roku, gdzie pozostawiono ją do fermentacji na 30 dni przed powrotem na Ziemię jako miso.

Według zrecenzowanego artykułu opublikowanego w środę w czasopiśmie iScience, miso było przechowywane w pojemniku z sensorami, które uważnie monitorowały temperaturę, wilgotność względną, ciśnienie oraz promieniowanie.

W ramach eksperymentu dwie pozostałe porcje miso były fermentowane na Ziemi dla porównania — jedno w Cambridge w stanie Massachusetts w USA, a drugie w Kopenhadze, w Danii.

„Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać — fermentacja nigdy wcześniej nie była przeprowadzana w kosmosie” — powiedział Evans, współautor badania, w rozmowie z CNN.

„Kosmiczne miso numer jeden było ciemniejsze i wyraźnie bardziej napęczniałe — co ma sens, ponieważ przebyło znacznie dłuższą drogę niż oba miso na ziemi. To było ekscytujące, by powąchać i zasmakować pierwszego kęsa”.


Pasta miso, przygotowana z soi warzywnych, soli oraz koji, przed wystrzeleniem jej w kosmos w celu fermentacji.

 Zdjęcie: Jimmy Day

Evans wyjaśnił parę warunków środowiskowych w kosmosie, zwłaszcza mikrograwitację oraz zwiększone promieniowanie, które mogły wpłynąć na to, jak rozwijają się drobnoustroje i jak zachodzą procesy metaboliczne, a w rezultacie jak działa fermentacja.

„Poprzez połączenie mikrobiologii, struktury chemicznej smaku, nauki sensorycznej oraz szerszych społecznych i kulturowych refleksji, nasze badanie otwiera nowe kierunki badawcze, aby odkrywać to, jak zmienia się życie, gdy przemieści się je do nowego środowiska, takiego jak kosmos” – powiedział Evans.

Evans idąc dalej, powiedział, że badanie te mogłoby „poprawić samopoczucie i wydajność astronautów” oraz „wprowadzić nowe formy kulinarnej ekspresji, poszerzając i urozmaicając kulinarną i kulturową reprezentację w eksploracji kosmosu, w miarę jak ten obszar się rozwija”.

Miso, słona, sfermentowana pasta z fasoli, stanowi podstawę wielu zup, sosów oraz marynat. Każdy region Japonii ma swoją unikalną recepturę.

Tradycyjnie miso przygotowuje się z nasączonej soi warzywnej, wody, soli oraz koji (rodzaju pleśni) i zazwyczaj potrzebuje ono sześciu miesięcy na rozwój wyrazistego smaku umami, który staje się intensywniejszy wraz z czasem fermentacji.

Wiele sfermentowanej żywności zawiera probiotyki — żywe mikroorganizmy, które, kiedy zostaną spożyte, mogą działać w połączeniu z egzystującą florą bakteryjną w mikrobiomie jelitowym, by wspomóc regulację układu trawiennego.

Evans powiedział jednak, że dalsze analizy są wciąż potrzebne, by ocenić wartość odżywczą „kosmicznego miso”, wliczając w to skład makrocząsteczkowy oraz obecność bioaktywnych związków w kosmicznym miso.

Coblentz, również współautorka badania, powiedziała, że fermentacja miso na ISS podkreśla „możliwość istnienia życia w kosmosie”, pokazując, jak środowisko bakteryjne mogłoby prosperować.

Naukowcy od dawna eksperymentują z uprawą i zbieraniem świeżych produktów rolnych w kosmosie, wliczając w to różne odmiany sałaty oraz rzodkiewek. W 2021 roku na ISS zorganizowano nawet przyjęcie taco, aby uczcić zebranie plonów z pierwszych papryczek chili w kosmosie.

Jedna z japońskich firm również prowadzi specjalny wywar ze sfermentowanego sake w przestrzeni kosmicznej. Asahi Shuzo, firma stojąca za popularną marką Dassai, zapłaciła Japońskiej Agencji Eksploracji Aerokosmicznej za dostęp do eksperymentu modułu Kibo, będący częścią ISS, aby przeprowadziła testy.

Firma także opracowuje kosmiczny sprzęt browarniczy, z planowaną datą otwarcia na późny 2025 rok.


 


 

 


 


 


 

 



 

Dział: Nauka

Autor:
Kathleen Magramo, CNN | Tłumaczenie: Michał Kubiak — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/2025/04/02/science/miso-paste-made-in-space-intl-hnk

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE