Nepal zakazuje TikTok z powodu „zakłócenia" harmonii społecznej
Nepal zdecydował się zakazać korzystania z aplikacji TikTok, ponieważ ta popularna aplikacja wideo zakłóca struktury społeczne w południowoazjatyckim kraju, twierdzą urzędnicy państwowi. Wiele krajów nałożyło ograniczenia na korzystanie z Tiktok, który jest własnością chińskiego giganta technologicznego Bytedance i ma ponad miliard aktywnych użytkowników miesięcznie, podczas gdy Indie całkowicie go zakazały.
Monika Skolimowska/dpa/picture alliance/Getty Images
„Biorąc pod uwagę sposób, w jaki TikTok zakłóca naszą harmonię społeczną i wpływ, jaki wywiera na naszą rodzinę i struktury społeczne, rząd postanowił na razie zakazać TikTok" - powiedziała Rekha Sharma, minister komunikacji i technologii informatycznych Nepalu, na konferencji prasowej w poniedziałek.
CNN skontaktowało się z TikTok w celu uzyskania komentarza.
We wtorek premier Nepalu Pushpa Kamal Dahal bronił tej decyzji podczas wydarzenia w mieście Bhaktapur.
„Po długiej dyskusji na temat tego, jak kontrolować tendencję do szerzenia dysharmonii, nieporządku i chaosu w społeczeństwie ... osiągnięto konsensus między wszystkimi partiami politycznymi, w tym zarówno partią rządzącą, jak i opozycją" - powiedział. Purushottam Khanal, przewodniczący Urzędu Telekomunikacji, zwrócił się do dostawców usług internetowych o odcięcie dostępu do aplikacji, podała państwowa Nepal Television w poniedziałkowym raporcie. WorldLink Communications, który uważa się za największego dostawcę usług internetowych w kraju, zastosował się do nakazu i oczekuje się, że inni dostawcy wkrótce pójdą w jego ślady, dodano w raporcie. Reuters poinformował, powołując się na lokalne media, że w ciągu ostatnich czterech lat w Nepalu zarejestrowano ponad 1600 przypadków cyberprzestępstw związanych z TikTok, co przyczyniło się do „rosnącego zapotrzebowania" na kontrolę aplikacji.
Zakaz pojawia się ponad trzy lata po tym, jak Indie zablokowały Tiktok i kilka innych znanych chińskich aplikacji, twierdząc, że stanowią one „zagrożenie dla suwerenności i integralności". W tamtym czasie TikTok miał około 120 milionów użytkowników w kraju, jednym z największych rynków aplikacji. Stany Zjednoczone i ich partnerzy z sojuszu wywiadowczego Five Eyes - Australia, Wielka Brytania, Kanada i Nowa Zelandia - nałożyły ograniczenia na korzystanie z TikTok na urządzeniach wydawanych pracownikom rządowym.
W lutym Biały Dom powiedział agencjom federalnym, że mają 30 dni na usunięcie TikTok ze wszystkich urządzeń rządowych. Australia ogłosiła w kwietniu, że aplikacja będzie musiała zostać usunięta z urządzeń rządu federalnego.
Dział: Telekomunikacja
Autor:
Sugam Pokharel i Akanksha Sharma | Tłumaczenie: Daria Kondratiuk
Źródło:
https://edition.cnn.com/2023/11/14/tech/nepal-tiktok-ban-hnk-intl/index.html