2023-06-02 17:06:33 JPM redakcja1 K

Nie każdy powinien przyjmować multiwitaminy

W niektórych sytuacjach mogą one być pomocne. W innych mogą prowadzić do niebezpiecznych niedoborów składników odżywczych lub braku równowagi. Eksperci zastanawiają się, jak podjąć świadomą decyzję.

 

Czy multiwitaminy zapewniają organizmowi wszystko, czego potrzebuje? To skomplikowane pytanie, na które nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi.

Chociaż nie ma wątpliwości, że przyjmowanie multiwitamin może przynieść korzyści niektórym osobom, eksperci sugerują ocenę potrzeb żywieniowych przed zażyciem codziennej dawki multiwitaminy.

„Duża ilość witamin może powodować nudności, wymioty, odwodnienie, dezorientację i uszkodzenie narządów, takich jak wątroba lub nerki” – mówi onkolog Liudmila Schafer. „Ponadto multiwitaminy zawierające pewne minerały, takie jak wapń, magnez lub cynk, mogą zakłócać wchłanianie niektórych leków, takich jak antybiotyki lub leki na tarczycę”.

Istnieją jednak sytuacje, w których multiwitamina może być pomocna. Eksperci wyjaśniają, kto może odnieść korzyści z przyjmowania multiwitamin i jak możemy podjąć świadomą decyzję o tym, czy włączyć je do naszej codziennej rutyny.

Kto powinien przyjmować multiwitaminy?

Według National Institutes of Health (NIH), około jedna trzecia wszystkich dorosłych w Stanach Zjednoczonych i jedna czwarta nastolatków przyjmuje multiwitaminy. Jednak tylko część z nich otrzymała zalecenie od pracownika służby zdrowia.

„To, czy należy przyjmować multiwitaminy, zależy od indywidualnych potrzeb żywieniowych, które mogą się różnić w zależności od czynników takich jak wiek, płeć, stan zdrowia i nawyki żywieniowe” – mówi dietetyk Johna Burdeos. „Ważne jest, aby skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia przed rozpoczęciem jakiegokolwiek schematu suplementacji, aby ustalić, czy jest to konieczne i bezpieczne dla Ciebie. Chociaż multiwitaminy mogą być wygodnym sposobem na uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, nie powinny one zastępować zdrowej diety i stylu życia”.

Na przykład, osoby w ciąży lub planujące ciążę są jedną z populacji, którym zaleca się przyjmowanie suplementów witaminowych. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaleca przyjmowanie do 400 mcg kwasu foliowego dziennie, aby zapobiec wadom cewy nerwowej (NTD) lub wadom wrodzonym, które występują, gdy cewa nerwowa nie zamyka się prawidłowo u noworodków, takich jak rozszczep kręgosłupa.

„Multiwitamina jest zalecana dla kobiet w ciąży, ponieważ może być trudno stosować zdrową i dobrze zbilansowaną dietę, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe ciąży i matki” – mówi położnik Brittany Noel Robles. „Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli dana osoba rozwija niechęć do jedzenia lub ma nudności w czasie ciąży”.

CDC zaleca również osobom starszym przyjmowanie witamin, takich jak B12 i D, ponieważ mogą one mieć trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości składników odżywczych z diety. Często osoby starsze mają zmniejszony apetyt i nie jedzą tak dużo, ale także ich ciała mogą mieć problemy z wchłanianiem składników odżywczych.

Burdeos twierdzi, że osoby z niedoborami składników odżywczych lub problemami z wchłanianiem (osoby z mukowiscydozą, celiakią lub innymi zaburzeniami trawienia) oraz osoby przestrzegające ścisłych ograniczeń dietetycznych (na przykład weganie) również mogą odnieść korzyści z przyjmowania multiwitamin.

Kto nie powinien przyjmować multiwitamin?

Chociaż przyjmowanie multiwitamin może być korzystne dla niektórych osób, eksperci ostrzegają przed przyjmowaniem multiwitamin bez konsultacji z lekarzem.

Osoby przyjmujące niektóre leki, takie jak leki rozrzedzające krew, antybiotyki lub leki moczopędne, mogą wymagać ukierunkowanej suplementacji, a nie multiwitaminy, mówi dietetyk Susan Schachter.

Multiwitaminy mogą zawierać składniki, które mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, czyniąc je mniej skutecznymi, nieskutecznymi lub nawet powodując poważne skutki uboczne. Multiwitaminy zawierające witaminę K, na przykład, mogą zakłócać skuteczność leków rozrzedzających krew, takich jak warfaryna (sprzedawana pod marką Coumadin) i zwiększać ryzyko powstawania zakrzepów krwi.

„Warfaryna jest przepisywana w celu zapobiegania tworzeniu się skrzepów krwi i udaru mózgu, a przyjmowanie witaminy K może przeciwdziałać działaniu warfaryna i potencjalnie narażać pacjenta przyjmującego warfarynę na ryzyko” – mówi Rand McClain, lekarz i specjalista medycyny sportowej.

Dodatkowo, multiwitaminy często zawierają wyższe poziomy witamin i minerałów niż zalecane dzienne spożycie. Osoby z chorobami nerek lub wątroby mogą nie być w stanie usunąć tych składników odżywczych z organizmu, co może prowadzić do ich nadmiernego nagromadzenia i uszkodzenia narządów. Na przykład przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy A może powodować nudności, zawroty głowy, bóle głowy, a nawet uszkodzenie wątroby.

Przyjmowanie multiwitamin może nawet powodować niedobór lub brak równowagi składników odżywczych, ponieważ przyjmowanie zbyt dużej ilości jednego składnika odżywczego może zakłócać wchłanianie lub wykorzystanie innych składników odżywczych w organizmie (na przykład zbyt duża ilość witaminy C może zakłócać wchłanianie żelaza).

„Możesz myśleć o składnikach odżywczych jak o drużynie grającej w grę” – mówi chirurg ortopeda Wang Lushun. „Aby drużyna dobrze sobie radziła, każdy zawodnik musi wykonywać swoją rolę. Jeśli jeden gracz przejmie kontrolę, może to spowodować brak równowagi. W ten sam sposób, podczas przyjmowania multiwitamin, niektóre składniki odżywcze mogą przyćmić inne. Na przykład, przyjmowanie dużych dawek cynku może hamować wchłanianie miedzi, prowadząc do jej niedoboru”.

Co zawiera multiwitamina?

Multiwitaminy są suplementami, a Agencja Żywności i Leków (FDA) nie reguluje ich zawartości. Oznacza to, że istnieje ryzyko niedokładnego oznakowania lub zanieczyszczenia, co może skutkować spożyciem szkodliwych składników.

„W przeciwieństwie do leków przepisywanych przez lekarzy, witaminy nie przechodzą tak rygorystycznej oceny odpowiednich dawek i potencjalnych interakcji dla każdego indywidualnego pacjenta” – mówi lekarz medycyny ratunkowej Mary Valvano. „W tym miejscu indywidualne podejście staje się kluczowe – pacjenci, którzy błędnie uważają, że podążają zdrową ścieżką, przyjmując multiwitaminy, często mają niedobory z powodu braku zrozumienia ich konkretnych potrzeb żywieniowych i tego, jak osiągnąć swoje cele zdrowotne”.

Jeśli przyjmujesz multiwitaminy, Schachter zaleca szukanie produktów certyfikowanych przez organizację zewnętrzną, taką jak US Pharmacopeia (USP), która weryfikuje jakość, czystość i moc suplementów.

Chociaż multiwitaminy mogą być kuszące, najlepszym sposobem na uzyskanie składników odżywczych jest spożywanie żywności, a nie suplementów, mówi McCain, podkreślając znaczenie identyfikacji potencjalnych niedoborów i odpowiedniego dostosowania naszej diety.

Podsumowując? Żywność jest prawdziwą potęgą odżywczą, oferującą spektrum witamin, minerałów i innych niezbędnych składników odżywczych, które wspierają nasze dobre samopoczucie. Te składniki odżywcze utrzymują nas w zdrowiu i wzmacniają nasz układ odpornościowy. Oprócz składników odżywczych, żywność zawiera błonnik, przeciwutleniacze i fitochemikalia, które mogą pomóc w ochronie przed chorobami przewlekłymi i poprawić ogólny stan zdrowia.

Dział: Medycyna

Autor:
Tabitha Britt | Tłumaczenie: Wojciech Rzeszut

Żródło:
https://www.nationalgeographic.com/premium/article/multivitamin-supplement-decision

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.