Niezaszczepione w pełni mniejszości etniczne w Wielkiej Brytanii bardziej narażone na Covid-19
Badania wykazują, że nawet 80% osób w niektórych społecznościach nie otrzymało pełnej dawki szczepionki.
Obraz z mikroskopu elektronowego pokazujący wirusa wywołującego Covid-19. Fot: AP
Osoby pochodzące z mniejszości etnicznych w Wielkiej Brytanii są dwukrotnie bardziej narażone na niedostateczne szczepienia przeciwko Covid-19 w porównaniu z białymi osobami o brytyjskim pochodzeniu. Jest to zaskakujące odkrycie badania przeprowadzonego przez naukowców z Health Data Research UK, które wskazuje, że osoby z tych grup częściej wymagają leczenia szpitalnego lub ryzykują śmiercią z powodu koronawirusa, ponieważ nie mają pełnej ochrony przed chorobą.
„Wyniki są bardzo jasne” - powiedziała prof. Angela Wood z HDR UK i Uniwersytetu Cambridge. „Korzystając z danych dotyczących 67 milionów osób z Anglii, Szkocji i Walii, stwierdziliśmy, że tylko około 40% osób rasy białej nie zostało w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 do początku tego roku, podczas gdy 80% osób z niektórych grup etnicznych było niedostatecznie zaszczepionych. To naprawdę ogromna różnica”.
Wśród osób, u których poziom niewystarczającego zaszczepienia wyniósł 80%, znalazły się osoby czarnoskóre pochodzące z Afryki, Karaibów i azjatyccy Pakistańczycy. Inni, w tym osoby z grup azjatycko-chińskich i azjatycko-indyjskich, byli zaszczepieni w około 60%. „Osoba jest uznawana za niedostatecznie zaszczepioną, jeśli pominęła którekolwiek ze szczepień na Covid, które były zalecane dla jej grupy wiekowej” - powiedział Wood Observerowi.
Odkrycie wysokiej podatności grup etnicznych na Covid pojawia się w momencie, gdy służba zdrowia przygotowuje się na oczekiwany wzrost liczby przypadków wraz ze zbliżającą się zimą. Lekarze i apteki już teraz oferują szczepionki kwalifikującym się osobom, takim jak mieszkańcy domów opieki i osoby powyżej 65 roku życia.
Badanie dotyczące grup etnicznych i szczepionek Covid jest kontynuacją badania opublikowanego na początku tego roku, w którym naukowcy współpracowali w celu ujawnienia przyjęcia szczepionek Covid w całej Wielkiej Brytanii. Pozwoliło im to zidentyfikować część populacji, która była niedostatecznie zaszczepiona do końca 2022 r. w Anglii (46%), Irlandii Północnej (50%), Szkocji (33%) i Walii (34%). „Odkryliśmy również, że osoby, które są bardziej narażone na niedostateczne szczepienia, to mężczyźni, młodsi i pochodzący z bardziej ubogich środowisk” - powiedział Wood.
Badanie wykazało, że konsekwencje braku pełnego szczepienia były poważne. Szacuje się, że brak pełnej ochrony spowodowałby 7 000 ciężkich powikłań po koronawirusie, w tym pobyt w szpitalu i zgon. Pierwotne badanie - przeprowadzone przez HDR UK i Uniwersytet Edynburski - wskazywało również, że osoby należące do mniejszości etnicznych były również bardziej narażone na niedostateczne szczepienia i postanowiono dokładniej przyjrzeć się tej kwestii. Naukowcy podzielili więc populację Anglii, Szkocji i Walii - dane dotyczące Irlandii Północnej nie zostały uwzględnione w najnowszym badaniu - na 13 różnych kategorii etnicznych. Oprócz grupy oznaczonej jako biali Brytyjczycy lub Irlandczycy, w której było nieco ponad 40% osób niedostatecznie zaszczepionych, wszystkie inne kategorie miały wartości powyżej 60%, podczas gdy kilka osiągnęło 80%. „To znaczna rozbieżność” - powiedział Wood.
Odkrycie, że wśród osób należących do mniejszości etnicznych szczególnie brakuje odporności na koronawirusa, jest głównym powodem do niepokoju dla urzędników służby zdrowia, chociaż Wood wyraził ostrożność. „Ludzie w różnych grupach etnicznych mają różne przekroje wiekowe… i mają zwykle mniej osób starszych. Z naszego pierwszego badania wiemy również, że młodsi ludzie są ogólnie mniej skłonni do przyjęcia szczepionki. Może to więc mieć wpływ na nasze wyniki. Niezależnie od tego jest to niepokojące.
„Byliśmy w stanie obliczyć te różnice korzystając z pełnej populacji, elektronicznej dokumentacji medycznej dostępnej do badań związanych z Covid. Istnieje jednak potrzeba zdrowia publicznego, aby przyjrzeć się szczepieniom na inne schorzenia, na przykład przyjmowaniu szczepionek przeciwko odrze przez różne grupy etniczne w Wielkiej Brytanii. Istnieje wiele podobnych badań, którym musimy się teraz pilnie przypatrzyć”.
Dział: Medycyna
Autor:
Robin McKie | Tłumaczenie: Olga Baćkowska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/