2024-12-03 19:10:06 JPM redakcja1 K

Norwegia wycofuje się z kontrowersyjnego projektu

Norwegia zawiesiła projekt komercyjnego wydobycia minerałów na dnie morskim na obszarze 280 000 km kw. - terenie większym niż Wielka Brytania.

Wcześniej w tym roku protestujący zorganizowali manifestację przeciwko wydobyciu na dnie morskim przed budynkiem norweskiego Parlamentu w Oslo, Źródło: Getty Images

Do wstrzymania prac doprowadziła Socjalistyczna Partia Lewicy, która nie poparła budżetu rządu. Premier Jonas Gahr Stoer nazwał to „odroczeniem", zapowiadając kontynuację prac przygotowawczych. Decyzja była odpowiedzią na protesty ekologiczne. Naukowcy ostrzegali, że wydobycie może być katastrofalne dla życia morskiego. Przeciwko planom opowiedziało się 32 kraje, w tym Francja, Kanada, Brazylia i Niemcy.

Norwegia miała być pierwszym krajem planującym komercyjne wydobycie minerałów z dna morskiego, takich jak lit, skand i kobalt - kluczowych dla zielonych technologii. Przedstawicielka Greenpeace Norge, Haldis Tjeldflaat Helle, określiła decyzję jako „ogromne zwycięstwo", dodając: „Było naprawdę zawstydzające obserwować Norwegię, która przedstawia się jako lider oceaniczny, podczas gdy planuje zezwolić na niszczenie oceanu na swoich wodach".

Oslo podkreśla, że nie chce być uzależnione od Chin w kwestii dostaw tych materiałów i będzie wydawać licencje dopiero po przeprowadzeniu dokładniejszych badań środowiskowych. Instytut Badań Morskich w Norwegii skrytykował badania rządu dotyczące wpływu na środowisko, twierdząc, że potrzeba jeszcze 5-10 lat prac.

Światowy Fundusz Na Rzecz Przyrody (WWF) Norwegia zapowiedział nawet pozwanie rządu w związku z tymi planami. Przynajmniej trzy norweskie start-upy zajmujące się wydobyciem minerałów z dna morskiego planowały złożyć wnioski licencyjne. Jedna z firm, Green Minerals, spodziewa się opóźnienia nawet do roku w wyniku zawieszenia planów.

Ta decyzja postawiła Norwegię w opozycji do UE i Wielkiej Brytanii, które wzywały do tymczasowego zakazu takiej działalności ze względu na obawy o szkody środowiskowe.

Autor:
Maia Davies | Tłumaczenie: Mateusz Bujnowski - praktykant fundacji https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.bbc.com/news/articles/c9wlj8l8kr7o

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE