2023-01-17 12:41:37 JPM redakcja1 K

Norweskie satelity wykryją nielegalne połowy

Norwegia zaoferuje krajom rozwijającym się dodatkową pomoc w walce z przestępczością połowową. Nielegalne połowy i inne przestępstwa związane z rybołówstwem przyczyniają się do przełowienia na całym świecie. Raport ONZ z 2022 r. pokazuje, że ponad 1/3 światowych zasobów rybnych jest przełowiona

Zdjęcie: Anne Skifjeld

Nielegalne połowy i inne przestępstwa związane z rybołówstwem przyczyniają się do przełowienia na całym świecie. Raport ONZ z 2022 r. pokazuje, że ponad 1/3 światowych zasobów rybnych jest przełowiona.

Może to mieć poważne konsekwencje. Wiele wrażliwych społeczności przybrzeżnych jest zależnych od ryb jako źródła pożywienia.

- Norwegia to duży kraj portowy. Opracowaliśmy unikalne narzędzie śledzenia satelitarnego do wykrywania nielegalnych połowów na naszych własnych wodach.

Rząd użyje norweskich satelitów, aby umożliwić krajom rozwijającym się wykrywanie nielegalnych połowów.

- Mamy narzędzia, które pomogą rozwiązać duży problem, z którym wszyscy musimy się uporać - mówi minister ds. rybołówstwa i oceanów Bjørnar Skjæran.

Może coś zmienić

On i minister rozwoju Anne Beate Tvinnereim ogłaszają dziś tę inicjatywę, która zapewni wymianę danych z poszczególnymi państwami członkowskimi. Obaj uczestniczą w Konferencji Oceanicznej ONZ w Lizbonie. Celem konferencji jest wypracowanie opartych na wiedzy rozwiązań dla morza. To, co ministrowie uruchamiają dzisiaj, ich zdaniem, może pomóc w osiągnięciu tego celu.

Zadaniem norweskiej administracji wybrzeża jest ocena, w jaki sposób można bezpośrednio wymieniać dane. W ten sposób kraje same mogą analizować i rozwiązywać przestępstwa w dziedzinie rybołówstwa.

- Norweska technologia może mieć wielką wartość dla krajów, których nie stać na samodzielne uzyskanie takich danych, - mówi Skjæran.

Minister rozwoju Tvinnereim uważa, że ​​norweskie satelity będą ważnym zasobem dla krajów rozwijających się. Po dwóch latach pandemii i rekordowo wysokich cenach żywności liczba głodujących w ciągu dwóch lat wzrosła ponad dwukrotnie.

- Jeśli podzielimy się naszą technologią i wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu naszymi zasobami morskimi w sposób dobry na przyszłość, może to służyć wielu krajom rozwijającym się - mówi.

Ważny klucz

Karoline Andaur, sekretarz generalna World Wildlife Fund (WWF), pozytywnie ocenia inicjatywę rządu.

- Walka z przestępczością w rybołówstwie to ważny klucz do ratowania morza.

Mówi, że jednym z powodów, dla których walka z nielegalnymi połowami jest ważna, jest to, że łodzie rybackie mogą być wykorzystywane do handlu ludźmi, przemytu narkotyków i broni.

- Poza tym wiele krajów jest zależnych od rybołówstwa, zarówno jeśli chodzi o pracowników, jak i żywność dla ludności - mówi Andaur.

Autor:
Anne Skifjeld, Eivind Molde | Tłumaczenie: Anastasia Savicka

Żródło:
https://www.nrk.no/norge/norske-satellitter-skal-avdekke-ulovlig-fiske-1.16019815

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE