2024-08-23 14:57:39 JPM redakcja1 K

„Nowa faza” w walce z malarią rozpoczęła się od szczepień dzieci na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Szczepionka R21, która kosztuje 3 funty za dawkę, jest zwieńczeniem 30 lat badań prowadzonych przez Jenner Institute na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Pracownica służby zdrowia podaje szczepionkę przeciw malarii Oxford-Serum R21 dziecku w Abidżanie (Associated Press) 

Pierwsza tania szczepionka przeciwko malarii została podana dzieciom na Wybrzeżu Kości Słoniowej, stanowiąc początek akcji, która, jak mają nadzieję eksperci, może ograniczyć działanie jednej z najbardziej zabójczych chorób w Afryce. 

Ten kraj w Afryce Zachodniej jako pierwszy rozpoczął stosowanie najnowszej szczepionki przeciwko malarii, która początkowo trafi do 250 000 dzieci w wieku poniżej dwóch lat w 16 regionach kraju. 

Szczepionka ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby przenoszonej przez komary, która każdego dnia zabija w tym kraju cztery osoby, w tym troje dzieci poniżej piątego roku życia. 

Szczepionka R21, która kosztuje 3 funty za dawkę, jest zwieńczeniem 30 lat badań prowadzonych przez Jenner Institute na Uniwersytecie Oksfordzkim (który pracował również nad szczepionką na Covid-19 firmy AstraZeneca) i jest rozpowszechniana na obszarach miejscowego występowania malarii. 

 
Kobiety czekające na podanie dzieciom szczepionki przeciwko malarii Oxford-Serum R21 (Associated Press) 

Adar Poonawalla, szef firmy Serum Institute of India, która produkuje szczepionki, oświadczył: „Ograniczenie obciążenia malarią jest w zasięgu ręki”. Badania wskazują na blisko 80-procentową skuteczność szczepionki w zapobieganiu ciężkim zachorowaniom i śmierci u dzieci w pierwszym roku życia, a po podaniu dawki przypominającej ochrona przed zachorowaniem przedłuża się o co najmniej kolejny rok. 

Pierwsza szczepionka przeciwko malarii została wprowadzona przez Światową Organizację Zdrowia trzy lata temu, ale wymagała podania czterech dawek, a ochrona znikała w ciągu kilku miesięcy. Firma farmaceutyczna GSK wyprodukowała również tylko około 15 milionów dawek, w porównaniu do India's Serum Institute, która wyprodukowała do tej pory 25 milionów dawek szczepionki Oxford

Niski koszt i zdolność produkcyjna szczepionki R21 sprawiają, że ma ona ogromną przewagę nad jedyną istniejącą szczepionką przeciwko malarii. 

Szczepionki przeciwko malarii nie są w stanie całkowicie zatrzymać rozprzestrzeniania się choroby, a eksperci od dawna podkreślają, że inne środki, takie jak opryski insektycydami, ulepszone metody leczenia i stosowanie moskitier, nadal będą miały kluczowe znaczenie. Organizacja Gavi, która pomaga ubogim krajom w zakupie szczepionek, poinformowała, że inne kraje, w tym Republika Środkowoafrykańska, Czad i Sudan Południowy, również otrzymały dostawy opracowanej przez Oxford szczepionki. 

Malaria jest chorobą pasożytniczą przenoszoną przez komary, a szczepionka działa na pierwszym etapie życia pasożyta, zanim dostanie się on do wątroby. 

Profesor Adrian Hill z Uniwersytetu Oksfordzkiego oświadczył: „Wprowadzenie szczepionki przeciwko malarii oznacza początek nowej fazy w walce z malarią dzięki wysokiej skuteczności szczepionki, dostępnej w przystępnej cenie i na szeroką skalę dla wielu potrzebujących krajów. Mamy nadzieję, że wkrótce szczepionka będzie dostępna dla wszystkich krajów w Afryce, które wyrażą chęć jej stosowania”. 

Przewiduje się, że Republika Środkowoafrykańska, Demokratyczna Republika Konga, Czad, Ghana, Mozambik, Uganda, Burkina Faso, Burundi i Nigeria wprowadzą szczepionkę do końca roku, a kolejne 15 krajów afrykańskich dołączy do nich później. 

Dział: Aktualności

Autor:
Rachel Hagan | Tłumaczenie: Klaudia Lorent - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.independent.co.uk/news/world/africa/malaria-vaccine-ivory-coast-rollout-b2580715.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE