2024-06-15 13:30:11 JPM redakcja1 K

Nowatorskie urządzenie ma na celu wykorzystanie obrazowania termicznego powierzchni oka do badań przesiewowych w kierunku schorzeń takich jak zespół suchego oka

ThermOcular AI ma zapewnić szybkie i precyzyjne badanie.

Opatentowany system termowizyjny ThermOcular AI. Źródło: University of Waterloo

Pomiar temperatury ciała może pomóc lekarzowi w ustaleniu, czy pacjent jest chory. Nowa firma spin-off University of Waterloo chce zrobić coś podobnego z oczami. ThermOcular AI, firma założona przez naukowców z Waterloo zajmujących się naukami o wzroku i inżynierią, ma na celu wprowadzenie na rynek opatentowanego systemu termowizyjnego, który może szczegółowo mierzyć temperaturę rogówki, przezroczystej części oka, która znajduje się nad tęczówką i źrenicą. Nowe urządzenie może być wykorzystywane do badań przesiewowych w kierunku zespołu suchego oka i potencjalnie również innych chorób oczu. Badanie przedstawiające pracę naukowców zostało opublikowane w „IEEE Access”.
„Kiedy pojawia się gorączka, prawdopodobnie wskazuje ona na infekcję powodującą stan zapalny”, powiedział dr Paul Murphy, profesor w School of Optometry & Vision Science i dyrektor naukowy ThermOcular AI. „Występujący w oku stan zapalny może zwiększyć przepływ krwi, więc uznaliśmy, że temperatura może wskazywać na chorobę również w oku”. Zespół suchego oka to powszechna dolegliwość, która może być wyniszczająca. Niektórzy pacjenci nie produkują wystarczającej ilości łez, aby utrzymać nawilżenie oczu, inni nie mają dobrze funkcjonującej warstwy lipidowej we łzach, więc ich łzy parują zbyt szybko, powodując swędzenie lub uczucie ciała obcego w oku. Większość objawów zespołu suchego oka można leczyć nawilżającymi kroplami do oczu lub ciepłymi okładami, jednak ciężki zespół suchego oka może prowadzić do zapalenia oka, bliznowacenia rogówki, a czasem utraty wzroku. Nawet osoby z łagodną lub umiarkowaną przewlekłą suchością oczu mogą mieć problemy z wykonywaniem zadań takich jak czytanie lub praca przy ekranie komputera.
ThermOcular AI ma na celu zapewnienie szybkiego, nieinwazyjnego obrazowania poprzez nagranie krótkiego filmu i zarejestrowanie wzorca zmian temperatury powierzchni oka w czasie, które powie klinicystom, czy wzorce temperatury u pacjenta wskazują na zespół suchego oka. Narzędzie to mogłoby być w przyszłości wykorzystywane do diagnozowania innych chorób powierzchni oka. Stażysta podoktorski i CEO ThermOcular AI, dr Ehsan Zare Bidaki, pracuje nad pomiarem temperatury oka od czasu rozpoczęcia doktoratu w 2017 roku pod wspólnym nadzorem Murphy'ego i dr Alexandra Wonga, profesora inżynierii projektowania systemów Waterloo. „W porównaniu z innymi badaniami, które mogą potrwać godzinę, byłoby to szybkie badanie przesiewowe dla pacjentów”, powiedział o urządzeniu Zare Bidaki. „Lekarz nadal byłby zaangażowany w podejmowanie decyzji o kolejnych krokach”.
ThermOcular AI została zarejestrowana jako firma w styczniu 2024 roku. Założyciele współpracują z Velocity, inkubatorem startupów w Waterloo, od 2022 roku, aby uzyskać pomoc w zakresie dopasowania produktu do rynku, trakcji sprzedaży i wsparcia sieci założycieli, kiedy przenoszą swoją uwagę z badań na przedsiębiorczość. Zare Bidaki twierdzi, że ich firma może przynieść korzyści pacjentom, którzy zazwyczaj unikają leczenia ze względu na wysokie koszty specjalistycznych badań wzroku. „Będzie to znacznie bardziej przystępna cenowo metoda, która doprowadzi do tego, że będą mogli stosować konkretne leki, które najbardziej pomogą w ich przypadkach. Myślę, że ta firma pomoże ludziom prowadzić zdrowsze życie”, oznajmił.

Dział: Aktualności

Autor:
University of Waterloo |Tłumaczenie: Wiktoria Wrześniak

Źródło:
https://medicalxpress.com/news/2024-06-device-aims-thermal-imaging-ocular.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE