2025-04-12 16:05:42 JPM redakcja1 K

Nowe badanie wykazało że nie bez powodu nie pamiętasz bycia niemowlakiem

Nowe badanie wykazało, że nie bez powodu nie pamiętasz bycia niemowlakiem. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to było być niemowlakiem? Ale bez względu na, to jak bardzo się starasz, nie możesz przypomnieć sobie żadnych szczegółów? To nie jest tak, że nie masz wspomnień z dzieciństwa — po prostu nie możesz uzyskać do nich dostępu później w życiu, jak pokazują nowe badania.

Zdjęcie: Oscar Wong/Moment RF/Getty Images

Badanie, opublikowane w czwartek, w czasopiśmie „Science”, obejmowało 26 niemowląt w wieku od 4,2 do 24,9 miesiąca, podzielonych na dwie grupy wiekowe: dzieci poniżej 12 miesiąca życia oraz te w wieku od 12 do 24 miesięcy. 

Podczas eksperymentu niemowlęta umieszczono w maszynie MRI i pokazywano im serię unikalnych obrazów przez dwie sekundy. 

Celem badaczy było zarejestrowanie aktywności w hipokampie — części mózgu związanej z emocjami, pamięcią i układem autonomicznym.

„Hipokamp to głęboka struktura mózgu, która nie jest widoczna przy pomocy standardowych metod, dlatego musieliśmy opracowywać nowe podejście do przeprowadzania eksperymentów pamięciowych z niemowlętami w maszynie MRI” — powiedział dr Nick Turk-Browne, główny autor badania i profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Yale, w e-mailu.

„Tego rodzaju badania były wcześniej przeprowadzane głównie, gdy niemowlęta spały, ponieważ dużo się ruszają, nie mogą podążać za instrukcjami i mają krótki czas koncentracji”.

Dr Simona Ghetto, profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, której badania koncentrują się na rozwoju pamięci w dzieciństwie, przyznała, że chociaż wiele badań już udowodniło zdolność niemowląt do kodowania wspomnień, to najnowsze badanie jest wyjątkowe, ponieważ łączy kodowanie pamięci z aktywacją hipokampa. 

Ghetto nie brała udziału w tym badaniu. 

Po krótkiej przerwie niemowlętom pokazano dwa obrazy obok siebie: jeden przedstawiający znany obraz, który widziały wcześniej, a drugi – nowy. 

Badacze śledzili ruchy oczu niemowląt, zauważając, który obraz dłużej przyciągał ich uwagę. 

Jeśli niemowlę spędzało więcej czasu, patrząc na znany obraz, sugerowało to, że go rozpoznało, co wskazywało na przypomnienie pamięci. 

Jeśli nie wykazywały żadnej preferencji, prawdopodobnie oznaczało to, że ich pamięć była mniej rozwinięta, zgodnie z badaniem. 

„Ruchy oczu były wykorzystywane w setkach badań nad pamięcią i kategoryzacją niemowląt” — powiedziała Ghetto w e-mailu. 

„Niemowlęta patrzą na to, co ich interesuje, a badacze od dawna wykorzystują to spontaniczne zachowanie do wnioskowania o funkcjonowaniu pamięci.” 

Analiza aktywacji hipokampu

Zdjęcie: pochodzące z mediów społecznościowych

Po zebraniu początkowych danych, zespół przeanalizował skany MRI niemowląt, które dłużej patrzyły na znany obraz, porównując je z tymi, które nie miały preferencji. 

Próby zostały wykluczone, jeśli niemowlę nie koncentrowało się na ekranie i nadmiernie się ruszało lub mrugało. 

Wyniki pokazały, że hipokamp był bardziej aktywny u starszych niemowląt podczas kodowania wspomnień. 

Ponadto tylko starsze niemowlęta wykazywały aktywność w korze orbitofrontalnej, która odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu decyzji związanych z pamięcią i rozpoznawaniem. 

„Jedną z rzeczy, które dowiedzieliśmy się o pamięci u dorosłych, jest to, że informacje, które zwykle zapamiętujemy i kodujemy w pamięci, są rzeczami, które mają duże znaczenie w naszym doświadczeniu” — powiedziała dr Lila Dave'achi, profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Columbia, która nie brała udziału w badaniu.

 „Niesamowite w tym badaniu jest to, że przekonująco pokazuje procesy kodowania pamięci w niemowlętach dla bodźców, które w pewnym sensie są dla nich nieistotne.” Chociaż wciąż nie jest jasne, dlaczego kodowanie pamięci wydaje się silniejsze u niemowląt powyżej 12 miesiąca życia, prawdopodobnie jest to wynikiem dużych zmian zachodzących w organizmach. 

„Mózg niemowlęcia przechodzi wiele zmian percepcyjnych, językowych, motorycznych, biologicznych i innych w tym czasie, w tym szybki wzrost anatomiczny hipokampu” — powiedział Turk-Browne. 

Turk-Browne i jego zespół aktywnie pracują nad zbadaniem, dlaczego mózg nie może odzyskać tych wczesnych wspomnień w życiu, ale przypuszczają, że przetwarzanie mózgu u niemowląt może sugerować, że hipokamp nie otrzymuje odpowiednich „terminów wyszukiwania” do odnalezienia pamięci w sposób, w jaki była przechowywana na podstawie doświadczeń, jakie niemowlę miało w tym czasie. 

Co oznacza ten etap dla rodziców? 

Ghetto zachęca rodziców, aby zastanowili się nad wpływem niemowlęctwa na ich dzieci, nawet jeśli nie mogą one odzyskać wspomnień z tak wczesnego wieku. 

Niemowlęta uczą się w tym wieku ogromnej ilości rzeczy, co pozwala im zacząć przyswajać cały język, kojarząc dźwięki z ich znaczeniem — powiedziała Ghetto. 

Dodała, że niemowlęta również tworzą oczekiwania wobec członków swojej rodziny i badają właściwości przedmiotów i otaczającego ich świata.

Rodzice często dostrzegają to wyuczone zachowanie, gdy śpiewają tę samą piosenkę lub czytają tę samą książkę, co, jak zauważyła Davachi, wywołuje znajomą reakcję u starszych dzieci. 

„Używanie powtórzeń z niemowlętami zwiększy więź między rodzicem a dzieckiem” — powiedziała w e-mailu. 

Chociaż nie możesz przypomnieć sobie tych najwcześniejszych wspomnień jako dorosły, można śmiało powiedzieć, że uczysz się z tych doświadczeń, co może dotyczyć zarówno neutralnych, jak i emocjonalnych informacji — powiedziała Ghetti. 

„To może przypomnieć rodzicom, że dzieciństwo nie jest czasem bezczynności i że niemowlęta uczą się ogromnej ilości rzeczy” — powiedziała Ghetti. 

„Oferowanie okazji do wizualnej eksploracji może być ważne dla rozwijania umiejętności uczenia się.”


 

Dział: Człowiek

Autor:
Julianna Bragg – CNN |Tłumaczenie Zuzanna Łącka- praktykantka fundacji:https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/2025/03/20/health/baby-infants-memories-hippocampus-wellness/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE