Nowe leki na cukrzycę nie zwiększają ryzyka wad wrodzonych
Nowe leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2, ale także w celu utraty wagi, nie wydają się stwarzać zwiększonego ryzyka uszkodzenia płodu. Tak wynika z dużego międzynarodowego badania.
fot. Sweet Life/Unsplash
Coraz więcej osób stosuje leki przeciwcukrzycowe nowej generacji, takie jak sulfonylomoczniki, inhibitory DPP-4, agoniści receptora GLP-1 i inhibitory SGLT2. Są one stosowane głównie w leczeniu cukrzycy typu 2, ale kilka z nich jest również dopuszczonych do stosowania w innych schorzeniach.
Niewiele jednak wiadomo na temat ich wpływu na płód. Dlatego kobietom z cukrzycą typu 2 często zaleca się przejście na insulinę przed planowaną ciążą, ponieważ jest to uważane za bezpieczne. Jednak nie wszystkie ciąże są planowane, więc coraz więcej kobiet zachodzi w ciążę podczas leczenia nowszymi lekami.
Badanie objęło ponad trzy miliony kobiet w ciąży
Międzynarodowy zespół badawczy zbadał, czy stosowanie nowszych leków w czasie ciąży zwiększa ryzyko wad wrodzonych.
Naukowcy wykorzystali dane 3,5 miliona ciąż w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Islandii, Stanach Zjednoczonych i Izraelu w latach 2009-2021. W badanej grupie około 52 000 kobiet chorowało na cukrzycę typu 2, a nieco ponad 8 000 przyjmowało jeden z nowszych leków przeciwcukrzycowych trzy miesiące przed lub po ostatniej miesiączce.
Wysoki poziom cukru we krwi może mieć wpływ na płód
Cukrzyca jest chorobą, która niesie ze sobą nieodłączne ryzyko uszkodzenia płodu. Wysoki poziom cukru we krwi we wczesnej ciąży zwiększa ryzyko wad rozwojowych płodu. Dlatego badacze nie byli zaskoczeni, że badanie wykazało nieco wyższe ryzyko w grupie z cukrzycą.
Naukowcy odkryli jednak, że kobiety z cukrzycą typu 2 - leczone nowszymi lekami - nie były bardziej narażone na urodzenie dzieci z wadami wrodzonymi niż kobiety leczone insuliną.
„Wykazano już, że insulina jest bezpieczna do stosowania w czasie ciąży i nie przenika przez łożysko. Zwiększone ryzyko wad wrodzonych u dzieci kobiet z cukrzycą typu 2, które stosują nowsze leki przeciwcukrzycowe, jest zatem najprawdopodobniej spowodowane chorobą" mówi badaczka Carolyn Cesta z Karolinska Institutet.
Potrzeba więcej badań
Chociaż badanie objęło kilka milionów ciąż, naukowcy zauważają, że stosunkowo niewiele kobiet stosowało nowe leki przeciwcukrzycowe. Dlatego podkreślają, że potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia wyników.
Niemniej jednak wyniki pokazują, że leki te nie stwarzają poważnego ryzyka wad wrodzonych.
"Ponieważ cukrzyca typu 2 staje się coraz bardziej powszechna wśród kobiet w wieku rozrodczym, a agoniści receptora GLP-1, tacy jak semaglutyd, są zatwierdzeni do leczenia otyłości, liczba narażonych ciąż prawdopodobnie wzrośnie. Nasze wyniki stanowią pierwsze wskazanie dotyczące bezpieczeństwa niemowląt narażonych na działanie tych leków w czasie ciąży" mówi Carolyn Cesta.
Dział: Farmacja
Autor:
Karolinska institutet/forskning.se | Tłumaczenie: Zofia Świercz
Źródło:
https://www.forskning.se/2023/12/13/nya-diabetesmediciner-okar-inte-risken-for-fosterskador/