Nowe odkrycie polskich naukowców. Teoria Einsteina nadal aktualna
Polscy fizycy sugerują, że szybsze od światła tachiony można pogodzić ze szczególną teorią względności.
Źródło zdjęcia: © Pixabay
Tachiony to hipotetyczne cząstki, które poruszają się wyłącznie z prędkością większą niż prędkość światła w próżni. Wydawało się, że nie pasują do szczególnej teorii względności, która jest kamieniem węgielnym współczesnej fizyki. Jednak nowe badania naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego oraz z Uniwersytetu Oksfordzkiego sugerują, że ich istnienie da się pogodzić z teorią Alberta Einsteina.
W świecie fizyki koncepcja cząstek poruszających się szybciej niż światło zawsze była nieco szalona. Tachiony do niedawna były powszechnie uważane za twory nie do końca pasujące do szczególnej teorii względności. Ale nowe badania sugerują, że nasze wcześniejsze założenia dotyczące tachionów mogły być błędne. W publikacji, która ukazała się na łamach pisma "Physical Review D" (DOI: 10.1103/PhysRevD.110.015006), fizycy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Oksfordzkiego wykazali, że tachiony nie tylko nie są wykluczone przez tę teorię, ale pozwalają lepiej zrozumieć jej strukturę przyczynową.
Tachiony
Ruch z prędkością przekraczającą prędkość światła jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w fizyce. W 1905 roku Albert Einstein stworzył szczególną teorię względności, która opisuje związek między przestrzenią a czasem. Zasadnicza część teorii głosi, że obiekty materialne nie mogą przekroczyć prędkości światła.
Czytaj Więcej; https://tech.wp.pl/s/dzienniknaukowy-pl/nowe-odkrycie-polskich-naukowcow-teoria-einsteina-nadal-aktualna,7049865273858592a
Dział: Kosmos
Autor:
Uniwersytet Warszawski | Opracowanie: Redakcja JPM