Nowe podejście do leczenia raka szyjki macicy może zmniejszyć ryzyko śmierci o 40%
Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że metoda ta łączy dwa tryby terapii, aby zwiększyć przeżywalność.
Źródło: iStock
Na horyzoncie może pojawić się nowa nadzieja dla kobiet walczących z rakiem szyjki macicy.
Naukowcy zbadali nowe podejście do leczenia tej choroby w ramach badania finansowanego przez Cancer Research UK. W badaniu fazy 3 pacjenci przeszli krótki, sześciotygodniowy cykl chemioterapii przed rozpoczęciem standardowej chemioradioterapii (CRT). Stwierdzono, że takie podejście obniża ryzyko zgonu o 40%, a prawdopodobieństwo nawrotu choroby lub jej ponownego wystąpienia zmniejsza się o 35%. Po pięciu latach przeżyło 80% uczestników badania, którzy otrzymali chemioterapię indukcyjną, a następnie terapię CRT, a 73% zgłosiło, że u nich rak nie nawrócił ani się nie rozprzestrzenił.
Dr Mary McCormack, jedna z badaczek biorących udział w badaniu, podzieliła się z Fox News Digital informacją, że ta metoda doprowadziła do 8% bezwzględnej poprawy wskaźników przeżywalności po pięciu latach. W ciągu dekady badań zespołu McCormack zauważyła, że zaszły pewne zmiany w standardach dostarczania promieniowania.
„Ponieważ było to badanie randomizowane, zmiany te, które uwzględniono w badaniu, zostały wzięte pod uwagę i wpłynęły w równym stopniu na obie grupy badania” – wyjaśniła.
Opierając się na tych ustaleniach, McCormack zachęciła lekarzy do proponowania swoim pacjentom dodatkowej, krótkiej serii chemioterapii.
„Te leki są szeroko dostępne” – powiedziała. „Wyniki badań powinny zostać włączone do krajowych i międzynarodowych wytycznych w ciągu najbliższych kilku miesięcy”.
Dr Brian Slomovitz, dyrektor onkologii ginekologicznej i współprzewodniczący Cancer Research Committee w Mount Sinai Medical Center na Florydzie, nazwał te wyniki „bardzo przekonującymi”.
„Wykazują one znaczącą przewagę w zakresie ogólnego przeżycia i przeżycia bez progresji u pacjentów cierpiących na tę chorobę” – powiedział w wywiadzie dla Fox News Digital.
Lekarz zauważył jednak kilka ograniczeń, w tym fakt, że badanie nie zostało przeprowadzone w „warunkach podobnych do amerykańskich”.
„To mogło doprowadzić do słabszych wyników ramienia kontrolnego” – powiedział Slomovitz. „Ponadto techniki radioterapii i dostępność terapii po progresji (zwłaszcza immunoterapii) uległy poprawie od czasu tego badania”.
„Naprawdę nie jestem pewien, czy ma to zastosowanie u pacjentów w USA” – kontynuował. „Z niecierpliwością czekam na przyszłe badania, które, mam nadzieję, potwierdzą te wyniki”.
Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w USA co roku diagnozuje się około 11 500 nowych przypadków raka szyjki macicy, a około 4000 kobiet umiera z powodu tej choroby.
Aby zapobiegać rakowi szyjki macicy, eksperci zalecają szczepienie się przeciwko typom wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), które mogą go wywołać. CDC zaleca również kobietom rutynowe wykonywanie badań cytologicznych i badań przesiewowych w kierunku wirusa HPV.
Dział: Aktualności
Autor:
Angelica Stabile | Opracowanie: Redakcja Michalina Szostek
Źródło:
https://www.foxnews.com/health/new-cervical-cancer-approach-reduce-risk-death-trial-results