2023-07-31 19:10:05 JPM redakcja1 K

Nowy pakiet dla Microsoftu, który chce kupić producenta Call of Duty

Amerykański organ nadzorujący konkurencję, Federalna Komisja Handlu (FTC), przegrał kolejną próbę tymczasowego zablokowania Microsoftowi sfinalizowania transakcji zakupu producenta Call of Duty.


Proponowany przez giganta technologicznego zakup Activision Blizzard za 69 miliardów dolarów (52,6 miliarda funtów) byłby największym tego rodzaju przedsięwzięciem w historii branży gier.

Planowana transakcja stanęła w obliczu szeregu wyzwań prawnych w USA i podzieliła organy regulacyjne na całym świecie.

Ma ona zostać sfinalizowana do 18 lipca.

Brytyjski organ regulacyjny, Competition and Markets Authority (CMA), ogłosił jednak, że daje sobie kolejne sześć tygodni na rozpatrzenie transakcji.

CMA początkowo zablokował przejęcie, argumentując, że utrudniłoby to konkurencję na wschodzącym rynku gier w chmurze.

Jednak po tym, jak sędzia w USA odrzucił próby zablokowania transakcji przez FTC, CMA ogłosiła w środę, że jest „gotowa rozważyć wszelkie propozycje Microsoftu dotyczące restrukturyzacji transakcji”.

Teraz stwierdził, że potrzebuje czasu do 29 sierpnia na „pełne i właściwe rozpatrzenie” „szczegółowych i złożonych” wniosków, które otrzymał od Microsoftu, choć twierdzi, że „zamierza wywiązać się ze swoich obowiązków tak szybko, jak to możliwe i przed tą datą”.

Pod koniec czwartku sędzia okręgowy USA Jacqueline Scott Corley odrzuciła wniosek FTC o tymczasowe wstrzymanie prób zamknięcia transakcji Microsoft-Activision.

Było to najnowsze orzeczenie w długotrwałej batalii prawnej między Microsoftem a FTC w sprawie planowanego przejęcia.

Od tego czasu FTC zwróciła się do innego sądu o „tymczasowe wstrzymanie” transakcji.

Wszelkie nierozstrzygnięte kwestie regulacyjne zwiększyłyby prawdopodobieństwo, że Microsoft i Activision będą musiały negocjować przedłużenie planowanej daty zakończenia.

Bez porozumienia każda z firm będzie mogła wycofać się z transakcji. Jeśli przejęcie nie dojdzie do skutku, Microsoft będzie musiał zapłacić Activision opłatę za zerwanie umowy w wysokości do 3 mld USD.

Microsoft nie odpowiedział natychmiast na prośbę BBC o komentarz.

Wcześniej w tym tygodniu prezes Microsoftu Brad Smith powiedział, że firma jest „rozczarowana, że FTC kontynuuje postępowanie w sprawie, która stała się ewidentnie słaba”.

„Będziemy sprzeciwiać się dalszym wysiłkom mającym na celu opóźnienie możliwości pójścia naprzód” – dodał Smith.

Aby rozwiać obawy FTC, Microsoft zgodził się licencjonować hitową grę Call of Duty rywalom, w tym 10-letni kontrakt z japońskim Nintendo, jeśli umowa zostanie sfinalizowana.

Organy regulacyjne Unii Europejskiej zatwierdziły umowę, twierdząc, że Microsoft rozwiał ich obawy dotyczące konkurencji.

Dział: Gry

Autor:
Peter Hoskins | Tłumaczenie: Oskar Gabryś

Żródło:
https://www.bbc.com/news/business-66197446

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE