Nowy raport: Rafy koralowe na świecie zniszczone bardziej niż kiedykolwiek
Aż 84 procent raf koralowych na świecie jest dotkniętych zjawiskiem blaknięcia.

Nowy raport: Rafy koralowe na świecie zniszczone bardziej niż kiedykolwiek
Aż 84 procent raf koralowych na świecie jest dotkniętych zjawiskiem blaknięcia.
Za badaniem stoi Międzynarodowa Inicjatywa na rzecz Raf Koralowych (ICRI), stowarzyszenie zrzeszające ponad 100 rządów i organizacji pozarządowych. ICRI podaje, że mowa o czwartym globalnym blaknięciu od 1998 roku, a jego skala jest obecnie większa, niż w latach 2014–2017. Wtedy zjawisko dotknęło około dwóch trzecich raf na całym świecie. Jak poinformowała ICRI, od lat 50. XX wieku liczba żywych raf koralowych zmniejszyła się o połowę.
Nie będzie końca?
Niepewne jest to, czy obecny kryzys, który rozpoczął się w 2023 roku i spowodowany jest ociepleniem mórz i oceanów, kiedykolwiek się skończy. Ekspert ds. badań koralowców Mark Eakin twierdzi, że być może nigdy nie doświadczymy, aby stres cieplny, który jest przyczyną blaknięcia koralowców, spadł poniżej poziomu wywołującego globalne kryzysy, które dziś widzimy.
„Jesteśmy świadkami zmiany, która odmienia twarz planety i zagraża zdolności oceanów do utrzymywania życia i warunków do niego” – mówi Eakin.
Najcieplejszy rok.
Zeszły rok był najcieplejszym zarejestrowanym dotychczas na Ziemi. Rozwój ten doprowadził również do ocieplenia mórz i oceanów. Oceany pochłaniają około 90 procent globalnego ocieplenia, które jest skutkiem zwiększonej emisji dwutlenku węgla przez człowieka – emisji, która głównie jest rezultatem użycia węgla, ropy naftowej i gazu. Średnia roczna temperatura powierzchni oceanów poza biegunami osiągnęła rekordowe 20,87 stopni.
Wysokie temperatury wody są śmiertelne dla koralowców, które pełnią niezwykle ważną funkcję.
„Jeśli nadal będziemy mieć jedną falę upałów za drugą, trudno sobie wyobrazić, jak rafy koralowe mają się odrodzić” – mówi badaczka raf koralowych Melanie McField w rozmowie z agencją prasową AFP.
Rafy koralowe nazywane są „oceanicznymi lasami deszczowymi”, ponieważ stanowią niezwykle produktywne ekosystemy, słynące z bogatej i zróżnicowanej fauny. Ponadto koralowce chronią wybrzeża przed erozją i burzami.
Koralowce zawdzięczają swoje barwy kolorowym algom. Długotrwałe ciepło sprawia, że algi wydzielają trujące związki, które koralowce następnie wydalają. Pozostaje spiczasty, biały szkielet, a ryzyko obumarcia osłabionego koralowca jest zwiększone.
Wiele działań.
Podejmowany jest szereg działań mających na celu ochronę i odbudowę koralowców.
Holenderskie laboratorium pracuje z fragmentami koralowców, by wyhodować je w warunkach laboratoryjnych. Pobrali fragmenty między innymi z wybrzeży Seszeli, by pewnego dnia móc na nowo zasiedlić dzikie rafy koralowe, jeśli nastąpi taka konieczność.
Inne projekty, w tym jeden u wybrzeży Florydy, mają na celu ratować koralowce zagrożone przez wysokie temperatury. Koralowce otrzymują odpowiednią opiekę, po czym umieszcza się je ponownie w oceanie.
Trzeba dotrzeć do źródła
Naukowcy są jednocześnie zgodni co do tego, że kluczowe znaczenie ma redukcja emisji gazów cieplarnianych, które ocieplają planetę. „Najlepszym sposobem ochrony raf koralowych jest zrobienie czegoś z przyczynami zmian klimatycznych. To oznacza zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, które w dużej mierze powstają ze spalania paliw kopalnych … wszystko inne jest jak przyklejenie plastra” – twierdzi Eakin.
„Uważam, że ludzie muszą naprawdę zrozumieć, co się dzieje” – mówi badaczka koralowców McField. Podkreśla, że jeśli aktywnie nie zrobi się czegoś w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, oznacza to śmierć dla raf koralowych.
Dział: Ochrona Środowiska
Autor:
Autorzy: Kristian Elster, Milana Knežević Tłumaczenie: Julia Orszak — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/”