Obszerne badanie dotyczące Internetu i zdrowia psychicznego: - To pocieszające, twierdzi badacz
Przeświadczenie, że Internet i smartfony mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi, prawdopodobnie nie jest do końca słuszne.
Mniej czasu przed ekranem? Z pewnością istnieje wiele powodów, dla których warto spędzać mniej czasu w internecie, ale zdrowie psychiczne niekoniecznie jest jednym z nich.
Teraz naukowcy w Wielkiej Brytanii starają się dowiedzieć tego, nad czym wielu z nas się zastanawia:
Jak właściwie Internet wpływa na nasze zdrowie psychiczne?
Aby znaleźć odpowiedzi, zadali sobie wiele trudu.
Badali dane dostarczone od 2 milionów ludzi, z 168 krajów. Dane zostały zebrane w okresie 18 lat – od 2005 roku aż do zeszłego roku.
Szukaliśmy intensywnie niezaprzeczalnego dowodu, który łączyłby technologię i dobre samopoczucie. Tak mówi profesor Andrzej Przybylski z Uniwersytetu Oksfordzkiego w oświadczeniu prasowym.
Ale to okazało się być trudne.
Większe poczucie satysfkacji
Przeświadczenie, że Internet i smartfony mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi, prawdopodobnie nie jest do końca słuszne.– Uważa Przybylski.
Wyjaśnia, że powiązania, które odkryli w badaniu, były znacznie mniejsze, niż moglibyśmy się spodziewać, jeśli internet miał negatywny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi.
Naukowcy przeprowadzający nowe badania oparli się na wcześniejszych wynikach, które analizowały korzystanie z internetu i samopoczucie. Ponadto wykorzystali dane dotyczące zdrowia z krajów będących członkami Światowej Organizacji Zdrowia.
Naukowiec i profesor Andrzej Przybylski. Foto: UNIVERSITY OF OXFORD
Porównali podstawy korzystania z Internetu i szerokopasmowego łącza mobilnego.
Ponadto sortowali wyniki według wieku i płci.
Jednak naukowcy nie znaleźli żadnych konkretnych wzorców demograficznych wśród użytkowników Internetu. Ani wśród kobiet i młodych dziewcząt.
Nie ma dowodów potwierdzających popularne pomysły, że niektóre grupy są bardziej narażone, mówi profesor z Oksfordu.
rzeczywistości odkryli, że kobiety są obecnie ogólnie bardziej zadowolone z życia niż w poprzednich latach.
Uspokajające fakty
Thomas Potrebny jest współpracownikiem na Uniwersytecie Høgskulenw Vestlandet. Posiada doktorat z psychologii i prowadzi badania nad różnicami pokoleniowymi w zakresie zdrowia psychicznego młodych ludzi.
Uważa, że nowe badanie to ważny wkład w trwającą debatę.
- Chociaż to badanie nie ma charakteru wyjaśniającego, wyraźnie pokazuje, że nie nastąpiło jakiekolwiek większe międzynarodowe pogorszenie zdrowia psychicznego.Użycie Internetu również nie wydaje się tłumaczyć ewentualnych zmian.
Norweski badacz uważa, że to pocieszające.
-W pewnym sensie pocieszające jest to, że badanie, w którym wykorzystano prawie wszystkie dostępne dane z tak długiego okresu,sugeruje, że wpływ postępu technologicznego nie wydaje się mieć znaczącego, negatywnego wpływu na zdrowie psychiczne.
Debata na temat ograniczenia korzystania ze smartfonów i tabletów w szkołach i przedszkolach trwa. Warto jednak wiedzieć, że nie są to zalecenia oparte na badaniach. Przynajmniej na razie, mówi Potrebny.
Thomas Potrebny pracuje w Katedrze Praktyk Opartej na Wiedzy Uniwersytetu Zachodniej Norwegii. Foto: HØGSKULEN PÅ VESTLANDET
Różnice między krajami.
Chociaż norweski badacz uważa nowe badanie za dobre, nadal ma wiele wątpliwości – wyjaśnia.
Porównywanie danych między krajami jest wyzwaniem. Niektórzy mogą argumentować, że ujawnione różnice nie czynią wyników wiarygodnymi jeśli chodzi o ustalanie przyczynowości.
Ale mimo to podkreśla ważna kwestię - mówi Potrebny.
- Siła stwierdzenia, że korzystanie z Internetu i mediów społecznościowych jest przyczyną zmian w problemach zdrowia psychicznego pomiędzy pokoleniami, prawdopodobnie nie jest tak duża, jak mogłoby się wydawać.
Wyniki badania pokazują, że istnieją różnice w zależności od kraju.
Od 1990 r. wzrosła liczba zaburzeń psychicznych wśród mieszkańców Norwegii. Foto: TERJE PEDERSEN / NTB
Wzrost problemów psychicznych w Norwegii
Firmy technologiczne powinny udostępniać więcej informacji, aby uzyskać jeszcze lepszy pogląd na sytuacje – uważają naukowcy
Częścią problemu jest to, że wiele danych jest ukrytych.
- Dane te istnieją i są stale analizowane przez globalne firmy, jednak nie są dostępne do niezależnych badań. Tak twierdzi Andrzej Przybylski.
Wiemy, że w ciągu ostatnich 30 lat nastąpił w Norwegii wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym.
Negatywny rozwój prawdopodobnie rozpoczął się wtedy, gdy zaczęto intensywnie korzystać z Internetu. Na ten moment nie możemy wykluczyć, że to mogło mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi w tym kraju.
Dział: Edukacja
Autor:
Julie Haugen Egge | Tłumaczenie: Ludwika Kabat