2024-10-07 10:58:53 JPM redakcja1 K

Od dwutlenku węgla do tlenu: jak technologia firmy Rusal zmienia przemysł aluminiowy

Rusal rozpocznie wprowadzać na rynek przemysłowy technologię anody inercyjnej w 2026 roku.

Źródło: Siergiej Ułybyszew/konkurs fotograficzny „Rosja - kolekcja wrażeń”

 

Rozwój technologii anody inercyjnej, która może radykalnie zmniejszyć wpływ przemysłu aluminiowego na środowisko, co od wielu lat stanowi poważne wyzwanie dla tej branży na całym świecie. A teraz to innowacyjne rozwiązanie jest coraz bliższe realizacji. W 2026 r. Rusal rozpocznie wprowadzać na rynek technologię anody inercyjnej, która pozwoli znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i wzmocnić pozycję Rosji pod względem ekologicznej produkcji aluminium. O tym, jak dzięki wieloletnim inwestycjom w naukę i rozwój dochodzi do przełomów technologicznych w wysoce konkurencyjnym środowisku, pisze w artykule Gazeta.Ru.

 

Aluminium zgodnie z nowymi zasadami

Rusal przygotowuje się do zmiany reguł gry w światowym przemyśle aluminiowym. W 2026 r. firma rozpocznie przemysłowe wdrażanie rewolucyjnej technologii anody inercyjnej. Tradycyjna technologia produkcji aluminium z wykorzystaniem anod węglowych, stosowana w tej branży od ponad stu lat, zaczyna przechodzić do przeszłości. Metoda ta emituje do atmosfery ogromne ilości gazów cieplarnianych, średnio ponad 11 ton CO2 na każdą tonę aluminium. Rusal zdołał już obniżyć tę wartość do 2,3 tony na tonę aluminium, co jest znacznie poniżej poziomu globalnej średniej.

Jednak w przypadku anody inercyjnej, emisja dwutlenku węgla zanika niemal całkowicie. Zamiast tego, do atmosfery emitowany jest czysty tlen, w ilości około 900 kilogramów na każdą tonę aluminium.

Od 2017 r. firma Rusal prowadzi testową produkcję aluminium z wykorzystaniem technologii anody inercyjnej w hucie aluminium w Krasnojarsku. Do tej pory zakład ten wyprodukował 5000 ton zielonego aluminium, pod marką ALLOW INERTA. Produkty są poddawane testom rynkowym, a firma już przygotowuje się do produkcji na masową skalę. Planowane jest, że technologia anody inercyjnej zacznie być wykorzystywana na skalę przemysłową w 2026 r., co znacznie zmniejszy obciążenie atmosfery naszej planety i poprawi wyniki ekologiczne całej branży.

Ta, bez wątpienia, rewolucyjna technologia jest wynikiem długoletnich wysiłków Centrum Inżynierii i Technologii Rusal (ITC), powstała w 2002 roku z inicjatywy Olega Deripaski, założyciela Rusal. ITC zdołało połączyć zasoby naukowe i inżynieryjne rosyjskiego przemysłu aluminiowego, umożliwiając firmie utrzymanie przewagi konkurencyjnej i kontynuowanie wdrażania innowacji.

Wśród innych znaczących osiągnięć tego centrum, można wymienić serie wysokoamperowych, energooszczędnych elektrolizerów RA-300, RA-400 i RA-550, a także technologię wytapiania aluminium EcoSoderberg, która znacznie zmniejsza emisje, w porównaniu z tradycyjną technologią Soderberg, stosowaną na całym świecie.

 

Nauka jako narzędzie konkurencji

Opracowanie anody inercyjnej było możliwe dzięki istotnym inwestycjom w badania naukowe i rozwój technologiczny. Tego typu inwestycje finansowe nie tylko wzmocniły pozycję Rusal na globalnym rynku, ale także pokazały jak ważne dla utrzymania pozycji lidera w tej branży są długoterminowe inwestycje w naukę.

Inwestowanie w takie innowacyjne projekty jak anoda inercyjna pozwala przedsiębiorstwu nie tylko na podążanie za światowymi trendami, ale także na wyprzedzanie ich, ustanawiając nowy standard w produkcji aluminium przyjaznego dla środowiska.

Rusal nie jest jednak jedyną firmą, która dąży do wprowadzenia anody inercyjnej. Inni liderzy branży - amerykańska Alcoa i gigant górniczy Rio Tinto - stworzyli konsorcjum specjalnie do pracy nad tą technologią. Władze kanadyjskie już przyznały konsorcjum ponad 100 milionów dolarów na utworzenie pilotażowej produkcji w prowincji Quebec. Chiny, które są światowym liderem w produkcji i konsumpcji aluminium, również aktywnie pracują nad rozwojem tego typu technologii. Wypowiedział się na ten temat dr Shi Zhongying, przedstawiciel Northeastern University (Shenyang), przemawiając na forum „Metale niezależne”. Jednak Chiny i zachodnie konsorcja pozostają w tyle za Rosją, jeśli chodzi o rozwój tej technologii

Pomimo poważnej konkurencji, to właśnie Rusal pozostaje liderem w tym wyścigu technologicznym. Firma planuje wprowadzić produkcję anod inercyjnych na skalę przemysłową od 2026 roku, utrzymując jednocześnie pozycję największego producenta aluminium poza Chinami i to nawet w obliczu nałożonych sankcji. Tym samym, długoterminowa strategia rozwoju, oparta na inwestycjach w naukę i innowacje, pozwala firmie Rusal nie tylko pozostać w gronie liderów postępu technologicznego, ale także wyznaczać nowe normy dla całej branży.

Autor:
Innokentiy Mironov | Tłumaczenie: Małgorzata Gliszczyńska – praktykantka fundacji https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.gazeta.ru/business/2024/09/13/19739605.shtml?updated

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE