Ogród botaniczny monitoruje drzewa pod kątem zmian klimatu
W ramach inicjatywy ogród botaniczny śledzi wpływ zmian klimatu na przyrodę.
W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Cambridge realizowany jest projekt monitorowania zmian klimatu. Zdjęcie: BBC
Od 2020 r. projekt fenologiczny w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Cambridge monitoruje 90 oznaczonych drzew i roślin drzewiastych. Fenologia - badanie sezonowych zmian w roślinach i zwierzętach na przestrzeni lat - może pomóc naukowcom zrozumieć, w jaki sposób dzika przyroda i rośliny reagują na zmiany środowiskowe. Rosemary Fricker, koordynatorka projektu, powiedziała: „Chcemy wiedzieć, czy nasze drzewa rzeczywiście odczuwają zmiany klimatyczne". Dodała, że gatunki takie jak dęby i brzozy zakwitły wcześniej w tym roku. „Wiele osób mówi teraz o wcześniejszym nadejściu wiosny i pojawieniu się kwiatów. „Tutaj w ogrodzie botanicznym mamy fantastyczne zasoby z tymi wszystkimi drzewami, więc chcielibyśmy znaleźć trochę dowodów, aby zobaczyć, czy ocieplenie klimatu wpływa na sezonowe zmiany naszych roślin". „Fenologia dosłownie oznacza badanie procesów zachodzących w roślinach. Dla nas są to cykle sezonowe".
Rosemary Fricker kieruje projektem badającym wpływ zmian klimatycznych. Zdjęcie: BBC
Pracownicy i wolontariusze prowadzili cotygodniowy monitoring i zbierali dane, kiedy drzewa i krzewy wypuszczają liście. Rejestrowali również, kiedy rozwinęły się kwiaty, dojrzewały owoce i kiedy liście zabarwiły się i opadły pod koniec roku. „Potrzebujemy dowodów na to, że zmiany klimatu wpływają na nasze drzewa, ale nasze pytania są w rzeczywistości bardziej szczegółowe" - powiedziała pani Fricker. „Chcemy wiedzieć, czy nasze drzewa rzeczywiście cierpią z powodu zmian klimatu". „Jesteśmy również bardzo zainteresowani tym, co dzieje się jesienią, ponieważ jeśli liście dłużej pozostają na drzewach, oznacza to, że mają one dłuższy sezon wegetacyjny i nie mają tak długiego okresu odpoczynku, jak gdyby miały wystarczająco długą zimę, a więc czy to również wpływa na drzewa?". Pani Fricker dodała, że w związku z tym, że zimy są teraz łagodniejsze i bardziej wilgotne, a wiosna przychodzi wcześniej, projekt koncentruje się na reakcjach ze strony gatunków. „Wraz ze zmianą klimatu, drzewa, które naturalnie pochodzą z regionów równikowych, mogą bardziej polubić te warunki, dzięki czemu będą się dobrze rozwijać w naszym ogrodzie" - powiedziała pani Fricker. „Być może w przyszłości będziemy musieli zmienić nasze działania w ogrodach botanicznych".
Edward Chang powiedział, że bardzo ważnym krokiem jest zbadanie, w jaki sposób rośliny reagują na rosnące temperatury. Zdjęcie: BBC
Edward Chang studiuje ekologię na Wydziale Nauk o Roślinach na Uniwersytecie w Cambridge. Przyznał, że był szczególnie zainteresowany głogiem, ponieważ jest to gatunek rodzimy. „Myślę, że to dobry pomysł, aby zaobserwować różnice między samymi roślinami i zobaczyć, jak te zmiany się uśredniają". „Wiemy, że świat się zmienia, temperatury idą w górę, są też owady i rośliny, które wykonują różne funkcje”. „Musimy to lepiej zrozumieć, a jednocześnie spróbować wnieść tę wiedzę z powrotem do społeczności".
Sally Petitt powiedziała, że zebrane informacje będą pomocne w planowaniu upraw w ogrodzie. Zdjęcie: BBC
Sally Petitt, szefowa działu ogrodnictwa w ogrodzie botanicznym, powiedziała, że dane te będą cenne dla jej zespołu w kwestii zarządzania zbiorami. Dodała: „Rozmawiałam dziś rano z kolegą i pytałam, czy powinniśmy uprawiać chińskie gatunki leśne w zmieniającym się klimacie, i czy faktycznie się przystosują?". „W ogrodzie botanicznym chcemy hodować gatunki z całego świata, ale czy powinniśmy również skupiać się na roślinach, które potrafimy dobrze uprawiać?".
Dział: Przyroda
Autor:
Mousumi Bakshi, Mariam Issimdar | Tłumaczenie: Justyna Król