ONZ: Rekordowa susza w regionie Amazonii dotknęła ponad 420 tys. dzieci
Prezes UNICEF nakłania przywódców, by na najbliższym Szczycie Klimatycznym COP29 zwiększyć fundusze na dzieci dotknięte katastrofami klimatycznymi.
Chłopiec siedzący przy domu na wodzie, który osiadł na mieliźnie na suchym obszarze jeziora Tefe podczas najgorszej suszy w historii dorzecza Amazonki w brazylijskim stanie Amazonas Źródło: Jorge Silva/Reuters
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad 420 tys. dzieci w dorzeczu Amazonki zostało dotkniętych niebezpiecznie niskim poziomem niedoboru wody i suszy w trzech krajach. Poprzedzając najbliższy szczyt klimatyczny w Baku, stolicy Azerbejdżanu, Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) zaznacza, że rekordowa susza, trwająca od zeszłego roku, zbiera żniwo wśród rdzennej ludności i innych społeczności Brazylii, Kolumbii i Peru zależnych od połączeń morskich.
„Jesteśmy świadkami niszczenia niezmiernie ważnego ekosystemu, na którym polegają rodziny. Szkody pozostawiają wiele dzieci bez dostępu do odpowiedniej żywności, wody, opieki zdrowotnej i szkół” – podała w czwartkowym oświadczeniu Dyrektor Wykonawcza UNICEF Catherine Russell. Dodała też, że „musimy złagodzić skutki ekstremalnych kryzysów klimatycznych, by chronić obecne, ale też przyszłe pokolenia, ponieważ stan Amazonii wpływa na zdrowie nas wszystkich”.
Agencja ONZ wezwała przywódców do podjęcia istotnych działań, w tym do znacznego zwiększenia finansowania dzieci w związku ze zmianą klimatu. W samym regionie brazylijskiej Amazonii ponad 1700 szkół i 760 przychodni lekarskich musiało zostać zamkniętych lub przestało być dostępnych z powodu niskiego poziomu rzek. W kolumbijskiej części Amazonii brak wody pitnej i żywności zmusił 130 szkół do zawieszenia zajęć. W Peru ponad 50 klinik przestało być dostępnych. UNICEF donosi, że w nadchodzących miesiącach będzie potrzebował 10 mln dolarów, aby pomóc dotkniętym społecznościom w tych trzech krajach (poprzez zapewnienie wody i organizowanie pomocy medycznej). Stacje meteorologiczne obserwujące Ziemię, w tym amerykańskie NASA oraz unijny program Copernicus dodają, że susza w dorzeczu Amazonki trwająca od drugiej połowy ubiegłego roku została spowodowana zjawiskiem El Nino (ponadprzeciętnie wysoka temperatura wód Pacyfiku) w latach 2023–2024.
Niewystarczające opady deszczu i kurczenie się rzek najważniejszych lasów deszczowych zaostrzyły pożary lasów, przerwały wytwarzanie energii wodnej i wysuszyły plony w niektórych częściach Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Peru i Wenezueli. Brazylijscy eksperci twierdzą, że winę za to ponosi także kryzys klimatyczny. Pomimo szeregu klęsk środowiskowych w Amazonii brazylijska Minister Klimatu i Środowiska Marina Silva twierdzi, że rządy mają możliwość przeciwstawienia się zmianom klimatycznym.
Silva złożyła oświadczenie w środę po tym, jak rząd poinformował, że wylesianie w brazylijskiej Amazonii spadło o około 30% w ciągu 12 miesięcy w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Jest to najmniej zniszczony w ciągu ostatnich 9 lat obszar „płuc świata”. Dwa lata temu po wznowionej kadencji prezydent Brazylii, Luiz Inacio Lula da Silva obiecał położyć nacisk na wprowadzenie w życie przepisów dotyczących ochrony środowiska w celu powstrzymania wylesienia, które gwałtownie nasiliło się za czasów rządów poprzedniej głowy państwa, Jaira Bolsonaro.
„To, co zostało dzisiaj zaprezentowane, jest owocem naszej pracy” – powiedział Silva. W lipcu 2023 r. północno-zachodni sąsiad Brazylii, Kolumbia, również odnotował historyczny 36% spadek wylesiania.
Dział: Ochrona Środowiska
Autor:
Al Jazeera | Tłumaczenie: Julia Kopycińska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/