2023-05-24 15:04:47 JPM redakcja1 K

Osoby dorastające na obszarach wiejskich posiadają lepszą orientację w terenie niż mieszkańcy miast – badanie

Dorastanie poza miastami okazuję się dobre dla rozwoju zdolności nawigacyjnych.

Według badań, osoby dorastające na obszarach wiejskich mają lepszy sens orientacji w terenie i nawigacji, niż ci wychowujący się w miastach.

Naukowcy badali, jak prawie 400,000 osób z 38 krajów grało w mobilną grę wideo przeznaczoną do badań neurobiologicznych, aby ustalić, jak środowisko dzieciństwa wpływa na zdolności nawigacyjne.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nature osoby grające w Sea Hero Quest musiały nawigować łodzią w poszukiwaniu punktów kontrolnych na mapie.

„Odkryliśmy, że dorastanie poza miastami wydaje się dobre dla rozwoju zdolności nawigacyjnych i wygląda na to, że jest to spowodowane brakiem złożoności wielu sieci ulicznych w miastach”, poinformował Hugo Spiers, główny badacz Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie (University College London, skrótowiec UCL).

Współautor Antoine Coutrot z Uniwersytetu Lyon powiedział, że wcześniejsze badania wykazały, że kiedy myszy dorastają w klatkach ze ścieżkami o różnym stopniu złożoności, „pewne zdolności poznawcze w ich mózgach, w tym nawigacja przestrzenna, zostają zmodyfikowane”.

Ludzie są trochę trudniejsi do zbadania, ponieważ „nie możemy zamknąć ich w klatkach” powiedział AFP.

Dlatego badacze wykorzystali grę Sea Hero Quest, która została stworzona w 2016 roku do badań choroby Alzheimera i od tamtego czasu zagrało w nią prawie 4 miliony osób.

Według Coutrota osoby dorastające na obszarach wiejskich uzyskały lepszy wynik, ponieważ: „obszary wiejskie są dość złożonym środowiskiem, są bardzo niezorganizowane i obejmują większe odległości, co zmusza do zapamiętywania trasy”.

Niemniej jednak osoby dorastające w bardziej złożonych miastach takich jak Paryż, czy Praga poradziły sobie znacznie lepiej niż ci z uporządkowanych miast zbudowanych na planach ulicznych opartych na siatce, jak Chicago. Dodał: „Dorastanie w miejscu z bardziej skomplikowanym układem dróg i ścieżek może pomóc ze zdolnościami nawigacyjnymi, ponieważ wymaga to sprawdzania kierunku jazdy, w miejscach, w których bardziej prawdopodobne jest, wykonywanie wielu zakrętów w różnych kątach, a także może to wymagać zapamiętywania większej ilości ulic oraz punktów orientacyjnych podczas każdej podróży”.

Dorośli wciąż mogą poprawić swoje wyczucie kierunku później w życiu, jeśli nad nim pracują. „To trochę jak nauka języka obcego, jest to o wiele łatwiejsze, kiedy uczy się go jako dziecko”, powiedział Coutrot.

Badacze stworzyli także nową wersję gry, o nazwie City Hero Quest, aby zbadać, jak mieszkańcy miast radzą sobie w swoim naturalnym środowisku.

Wprawdzie osoby dorastające w miastach lepiej radziły sobie z siatkowymi planami ulic niż ci dorastający na wsi, to różnica ta nie była tak wyraźna, jak w odwrotnym przypadku.

Dział: Nauka

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE