2024-05-23 16:17:17 JPM redakcja1 K

Osoby nadużywające kofeinę mogą mieć trudności z wyrażaniem swoich uczuć

Jeśli często masz trudności ze znalezieniem odpowiednich słów do wyrażenia swoich uczuć, empatyzowaniem z emocjami innych osób lub czekaniem na swoją kolejną dawkę kofeiny, możesz cierpieć na aleksytymię.

Wyeliminowanie kofeiny – i zawierającego ją wspaniałego napoju – jest trudnym, ale nie niemożliwym zadaniem. Julius Schorzman/Wikimedia Commons

Aleksytymia, pochodząca z greki i oznaczająca „brak słów na uczucia”, jest cechą osobowości charakteryzującą się trudnościami w rozpoznawaniu i wyrażaniu emocji. Mike Lyvers w e-mailu do „Popular Science” napisał: „Osoba z aleksytymią może powiedzieć, że ma ból brzucha, kiedy tak naprawdę przeżywa żałobę”.

Lyvers jest psychologiem na Uniwersytecie Bonda i autorem niedawnego badania, które wykazało związek między nadmiernym spożywaniem kawy, a aleksytymią. Nie jest jasne, jakie czynniki genetyczne lub środowiskowe powodują u osób tendencje do aleksytymii, jednak badacze są dość pewni, że to właśnie ta cecha charakteru sprawia, że ktoś staje się zapalonym konsumentem kofeiny, a nie odwrotnie.

Lyvers i jego koledzy przeprowadzili ankietę wśród 106 studentów uniwersyteckich dotyczącą ich nawyków spożywania kofeiny oraz poprosili ich o wypełnienie serii kwestionariuszy mierzących ich podatność na lęk i aleksytymię wśród innych wskaźników psychologicznych.

Stwierdzono, że studenci, którzy uzyskali wysoki wynik w teście na aleksytymię, spożywali niemal dwa razy więcej kofeiny dziennie niż inni. Średnio osoby z aleksytymią spożywały około 500 miligramów kofeiny dziennie, co równa się wypiciu trzech i pół filiżanki kawy. Badanie sugeruje, że ich chęć pobudzenia może wynikać z właściwości kofeiny, które poprawiają funkcje poznawcze – jednak za cenę potencjalnie zwiększonego lęku, z którym boryka się wiele osób z aleksytymią.

Aleksytymia wiąże się z szeregiem innych zachowań, niektóre z nich są mniej nieszkodliwe (i nie tak dobre) niż picie kawy.

„Znaczna część alkoholików i narkomanów ma tendencje do aleksytymii, co wydaje się wiązać z gorszymi wynikami leczenia” – powiedział Lyvers. Jego zdaniem, jeśli naukowcy zdobędą lepsze zrozumienie tego, jak i dlaczego ta choroba koreluje z substancjami zmieniającymi umysł, takimi jak alkohol, narkotyki i kofeina, być może znajdziemy bardziej skuteczne sposoby leczenia uzależnienia u osób z aleksytymią.

Lyvers twierdzi, że obecnie pracuje nad badaniem oczekiwań wobec kofeiny i aleksytymii, co może dostarczyć informacji na temat tego, co skłania osoby, które mają trudności z wyrażaniem uczuć, do sięgania po dodatkową filiżankę kawy.

Dział: Człowiek

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE