Ostatnia kopalnia węgla w UK kończy wydobycie
Wielka Brytania zamknęła swoją ostatnią głęboką kopalnię węgla.
Zdjęcie: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/E867/production/_87259495_coalface.jpg
Kopalnia Kellingley w North Yorkshire wyprodukowała miliony ton węgla od momentu jej otwarcia w 1965 roku. Była to ostatnia działająca podziemna kopalnia węgla w Wielkiej Brytanii. Zamknięcie kopalni oznacza koniec długiej ery historii górnictwa w Wielkiej Brytanii.
Rewolucja przemysłowa w XVIII i XIX wieku była napędzana przez węgiel. Dzięki niemu Wielka Brytania stała się światowym mocarstwem gospodarczym i utorowała sobie drogę do uzyskania kolonii na całym świecie.
W szczytowym okresie wydobycia w Wielkiej Brytanii było ponad 2000 kopalń węgla. 1,2 mln pracowników było zatrudnionych w górnictwie, będącym jedną z największych branży w kraju. Kopalnie węgla zaspokajały ponad 90% zapotrzebowania na energię.
Jednak w ostatnich dekadach wydobycie maleje, ponieważ paliwa kopalne są zastępowane czystszą energią. Ponadto podziemne wydobycie węgla nie jest już opłacalne. Dziś Wielka Brytania importuje tani węgiel z Rosji i Kolumbii. W Anglii Środkowej (Midlands), nazywanej tradycyjnie Black Country, doprowadziło to do powszechnego bezrobocia.
W latach 80. brytyjska premier Margaret Thatcher zakończyła potęgę przemysłu górniczego i związków zawodowych. Po ogłoszeniu zamknięcia 20 kopalń węgla, pracownicy w całym kraju rozpoczęli roczny strajk.
Zamknięcie przemysłu węglowego jest kolejnym krokiem w kierunku ograniczenia globalnego ocieplenia. Do 2025 roku rząd brytyjski planuje zamknąć wszystkie elektrownie zasilane węglem. Obecnie produkują one około 25% energii w Wielkiej Brytanii.
Mimo że wszystkie podziemne kopalnie węgla zostały zamknięte, eksploatacja powierzchowna będzie kontynuowana w Wielkiej Brytanii.
Dział: Ochrona Środowiska
Autor:
English Online, Articles in Easy Understandable English for Learners | Tłumaczenie: Krzysztof Morys