2025-01-04 09:32:55 JPM redakcja1 K

Pacjenci mogą niepotrzebnie popadać w depresję na skutek stosowania popularnych leków nasercowych

Wszyscy pacjenci po zawale serca są zazwyczaj leczeni beta-blokerami. Według szwedzkiego badania przeprowadzonego początkiem tego roku, ten lek prawdopodobnie nie będzie potrzebny u tych pacjentów z sercem, mającym normalną zdolność pompowania. Teraz badanie cząstkowe przeprowadzone na Uniwersytecie w Uppsali pokazuje, że istnieje również ryzyko, że ci pacjenci popadną w depresję w wyniku leczenia.

Zdjęcie: NurPhoto / Contributor Getty Images

„Odkryliśmy, że beta-blokery prowadziły do nieco wyższego poziomu objawów depresji u pacjentów, którzy mieli zawał serca, ale nie cierpieli na niewydolność serca. Jednocześnie beta-blokery nie mają żadnej funkcji podtrzymującej życie w tej grupie pacjentów” mówi Philip Leissner, doktorant w dziedzinie psychologii kardiologicznej i pierwszy autor badania.

Beta-blokery to leki, które blokują wpływ adrenaliny na serce, a także są stosowane od dziesięcioleci jako podstawowe leczenie wszystkich pacjentów z zawałem serca. W ostatnich latach ich znaczenie zaczęło być kwestionowane, ponieważ nowe, skuteczne metody leczenia zaczęły być opracowywać. Dotyczy to głównie pacjentów z zawałem serca, których serce ma normalną funkcję pompowania nawet po ataku, tj. osób, które nie cierpią na niewydolność serca. Naukowcy chcieli przyjrzeć się skutkom ubocznym beta-blokerów, czyli temu, czy wpływają one na poziom lęku i depresji. Wynika to z faktu, że starsze badania oraz doświadczenie kliniczne sugerują, że beta-blokery są powiązane z negatywnymi skutkami ubocznymi, takimi jak depresja, trudności ze snem, a także koszmary senne.

Na początku zeszłego przeprowadzono duże krajowe badanie w Szwecji (DOI:10.1056/NEJMoa2401479), które wykazało, że ci, którzy otrzymali leki beta-blokery, nie były chronione przed nawrotem lub śmiercią w porównaniu z osobami, które nie otrzymały leku. Leissner i jego koledzy oparli swoje badania na tych ustaleniach i przeprowadzili badanie cząstkowe. Trwało ono od 2018 roku do 2023 roku oraz objęło 806 pacjentów, którzy mieli zawał serca, ale nie mieli problemów z niewydolnością serca. Połowie z nich podawano beta-blokery, a drugiej połowie nie. Około 100 pacjentów otrzymujących beta-blokery przyjmowało je przed badaniem, a naukowcy zaobserwowali u nich bardziej nasilone objawy depresji.

„Większość lekarzy podawała beta-blokery nawet pacjentom bez niewydolności serca, ale jako że, dowody przemawiające za tym nie są już tak mocne, należy to ponownie rozważyć. Zauważyliśmy, że niektórzy z tych pacjentów wydają się być bardziej narażeni na depresję. Jeśli lek nie ma wpływu na ich serce, to przyjmują go niepotrzebnie i są narażeni na ryzyko depresji” dodaje Leissner.

Dział: Farmacja

Autor:
Uppsala University | Tłumaczenie Urszula Kalemba — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.sciencedaily.com/releases/2024/11/241111123249.htm

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE