2024-12-23 19:08:59 JPM redakcja1 K

Pierwszy na świecie drewniany satelita opracowany w Japonii zmierza w kosmos

Pierwszy na świecie drewniany satelita, zbudowany przez japońskich naukowców, został wysłany w kosmos w ramach wczesnego testu wykorzystania drewna w eksploracji Księżyca i Marsa.

Takao Doi, były astronauta i profesor na Uniwersytecie Kioto, trzyma prototyp satelity LignoSat. Zdjęcie: Irene Wang/Reuters

Nazwany po łacińskim słowie oznaczającym „drewno”, LignoSat wielkości dłoni ma za zadanie zademonstrować kosmiczny potencjał odnawialnego materiału, podczas gdy ludzie eksplorują życie w kosmosie. „Dzięki drewnu – materiałowi, który sami możemy wyprodukować – na zawsze będziemy mogli budować domy, żyć i pracować w kosmosie” powiedział Takao Doi, astronauta, który latał na wahadłowcu kosmicznym oraz bada ludzką aktywność kosmiczną na Uniwersytecie Kioto.

Prototyp satelity LignoSat, przedstawiony na Uniwersytecie Kioto przed wysłaniem w kosmos. Zdjęcie: Irene Wang/Reuters

Z 50-letnim planem sadzenia drzew oraz budowania drewnianych domów na Księżycu i Marsie, zespół Doi zdecydował się opracować drewnianego satelitę z certyfikatem NASA, aby udowodnić, że drewno jest materiałem na poziomie kosmicznym. „Samoloty z początku XX wieku były wykonane z drewna” powiedział Koji Murata, profesor nauk leśnych Uniwersytetu Kioto. „Drewniany satelita również powinien być wykonalny”. Drewno jest bardziej wytrzymałe w przestrzeni kosmicznej niż na Ziemi, ponieważ nie ma tam wody ani tlenu, które mogłyby doprowadzić do zgnilizny lub zapalenia, dodał Murata. Według naukowców, drewniany satelita także minimalizuje wpływ na środowisko pod koniec jego życia.

Zlikwidowane satelity muszą ponownie wejść w atmosferę, aby nie stać się kosmicznymi śmieciami. Konwencjonalne metalowe satelity wytwarzają cząsteczki tritlenku diglinu podczas ponownego wejścia w atmosferę, natomiast drewniane po prostu spłonęłyby z mniejszym zanieczyszczeniem, powiedział Doi. „Metalowe satelity mogą zostać zakazane w przyszłości. Jeśli możemy udowodnić, że nasz pierwszy drewniany satelita działa, chcemy przedstawić go firmie SpaceX Elona Muska”.

Zastosowanie przemysłowe

Po 10-miesięcznym eksperymencie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, naukowcy odkryli, że honoki – rodzaj drzewa magnolii pochodzącego z Japonii i tradycyjnie używanego do produkcji pochew na miecze – najlepiej nadaje się do statków kosmicznych. LignoSat jest wykonane z honoki przy użyciu tradycyjnej japońskiej techniki rzemieślniczej bez użycia śrub czy kleju.

Po wystrzeleniu, LignoSat pozostanie na orbicie przez sześć miesięcy z elektronicznymi komponentami na pokładzie, mierzącymi, jak drewno znosi ekstremalne środowisko kosmosu, gdzie temperatury wahają się od -100 do 100 stopni Celsjusza co 45 minut, podczas gdy orbituje od ciemności do światła słonecznego. Satelita oceni także zdolność drewna do zmniejszania wpływu promieniowania kosmicznego na półprzewodniki, sprawiają, że będzie ono przydatne przy np. budowie centrum danych, powiedział Kenji Kariya, kierownik w Sumitomo Forestry Tsukuba Research Institute.

„Może się to wydawać przestarzałe, ale w rzeczywistości drewno jest najnowocześniejszą technologią, podczas gdy cywilizacja zmierza na Księżyc i Mars” powiedział. „Ekspansja w kosmos może pobudzić przemysł drzewny”.

Dział: Kosmos

Autor:
Reuters | Tłumaczenie Urszula Kalemba — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/11/05/style/japan-wooden-satellite-hnk-intl/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE