2024-02-05 12:47:17 JPM redakcja1 K

Pisanie ręką jest dobre dla mózgu

Z najnowszych badań wynika, że ręczne pisanie może zwiększyć liczbę połączeń neuronowych w mózgu w większym stopniu niż pisanie na klawiaturze, co oznacza, że może polepszyć proces uczenia się i zapamiętywania.

Zdjęcie: vesti-online.com

Naukowcy z Norwegii doszli do tego wniosku, rejestrując aktywność mózgu 36 studentów z Norwegii i stwierdzili, że pisanie na klawiaturze może być szybsze niż pisanie ręczne, ale jest mniej stymulujące dla mózgu, podaje NBC News.

Na początku eksperymentu studentom kazano pisać słowa kursywą za pomocą cyfrowego pióra na ekranie dotykowym lub wpisywać te same słowa za pomocą klawiatury.

Czapka z 256 czujnikami na głowach studentów mierzyła fale mózgowe i rejestrowała sygnały elektryczne z ich mózgów, w tym informacje o tym, gdzie komórki mózgowe były aktywne i jak części mózgu komunikowały się ze sobą.

Współautorka badania i profesor neuropsychologii na NTNU, Audrey van der Meer, stwierdziła, że ​​głównym odkryciem było to, że pisanie ręczne aktywuje prawie cały mózg w porównaniu z pisaniem na klawiaturze, które ledwo aktywuje mózg jako taki.

„Mózg nie ma większych problemów z naciskaniem klawiszy na klawiaturze, w przeciwieństwie do ręcznego tworzenia liter”, powiedziała van der Meer.

Badanie wykazało, że pismo ręczne wymaga komunikacji między korą wzrokową, czuciową i motoryczną mózgu. Osoby piszące piórem cyfrowym musiały wizualizować litery, a następnie wykorzystywać swoje zdolności motoryczne do kontrolowania ruchu podczas pisania.

„Kiedy trzeba uformować litery ręcznie, litera „A” będzie wyglądać zupełnie inaczej niż litera „B” i wymaga zupełnie innego wzorca ruchowego”, powiedział van der Meer.

„Z drugiej strony, gdy piszesz na klawiaturze, klawisze wyglądają przeważnie tak samo, niezależnie od litery”, dodaje i mówi, że pokazało to, iż pisanie na klawiaturze wymaga mniejszej aktywności mózgu w korze wzrokowej i ruchowej, ponieważ aktywne są tylko małe części mózgu podczas korzystania z klawiatury i nie ma potrzeby, aby mózg komunikował się pomiędzy różnymi obszarami.

Dział: Edukacja

Autor:
Vesti-OnLine.com | Tłumaczenie: Lidia Pańczak

Żródło:
https://www.vesti-online.com/pisanje-rukom-dobro-za-mozak/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.