Planeta skalista dwukrotnie większa od Ziemi ma gęstą atmosferę, podają naukowcy
(Dallas)- Gęsta atmosfera została wykryta wokół dwukrotnie większej od Ziemi planety w pobliskim układzie słonecznym, zgłosili badacze w środę.
Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech — AP
Tak zwana superziemia, znana jako 55 Cancri e, jest pośród niewielu planet skalistych poza naszym Układem Słonecznym ze znaczącą atmosferą, otoczona warstwą dwutlenku węgla i tlenku węgla. Dokładne ilości są nieznane. Atmosfera ziemska jest mieszanką azotu, tlenu, argonu i innych gazów. „Prawdopodobnie jest to najpewniejszy jak dotąd dowód, że planeta ta ma atmosferę”- powiedział Ian Crossfield, astronom na Uniwersytecie w Kansas, który bada egzoplanety, niebędącym zaangażowanym w badanie. Zostały one opublikowane w czasopiśmie „Nature”.
Superziemia odnosi się do rozmiaru planety - większej niż Ziemia, ale mniejszej od Neptuna. Temperatura wrzenia na niej - która może sięgać do 2,300 stopni Celsjusza- oznacza, że mało prawdopodobne jest, aby było na niej życie. Zamiast tego, naukowcy podają, że to odkrycie jest obiecującym znakiem na to, iż inne takie planety skaliste z gęstą atmosferą mogą istnieć i być przyjazne do życia. Egzoplaneta oddalona o 41 lat świetlnych jest osiem razy cięższa od Ziemi i okrąża jej gwiazdę Copernicus tak blisko, że ma stałe strony dnia i nocy. Rok świetlny ma niemal 9,7 trylionów kilometrów. Jej powierzchnia jest pokryta oceanami magmy.
Aby zidentyfikować skład jej atmosfery, badacze analizowali obserwacje Kosmicznego Teleskopu Webba przed i po tym, jak planeta okrążyła za gwiazdą. Oddzielili światło emitowane przez planetę od światła emitowanego przez jej gwiazdę i wykorzystali dane, aby obliczyć temperaturę planety. Jest dowód na to, że ciepło planety było bardziej równomiernie rozprowadzane na jej powierzchni- sztuczka, za którą atmosfery są znane. Gazy z oceanów magmy mogą odgrywać kluczową rolę w utrzymywaniu stabilnej atmosfery. Eksplorowanie tej superziemi może dostarczyć wskazówki o tym, jak Ziemia i Mars mogły ewoluować najpierw z oceanów magmy, które później ostygły, podają naukowcy. „To rzadka okazja”- powiedział Renyu Hu, planetolog Laboratorium Napędu Odrzutowego NAS-y, który brał udział w badaniu. „Możemy przyglądać się tej wczesnej fazie ewolucji planety”.
Dział: Kosmos
Autor:
Adithi Ramakrishnan | Tłumaczenie: Weronika Sokół
Źródło:
https://time.com/6976136/rocky-planet-twice-earths-size-thick-atmosphere/