Pływające bambusowe domy chroniące rdzenne plemię przed tajfunem
Rdzenna społeczność Manobo na bagnach Agusan na Filipinach żyje w pływających domach, które są w stanie wytrzymać powodzie, rosnący poziom wody i tajfuny. Ich sposób życia może dać odpowiedź na pytanie, jak przystosować się do zagrożeń klimatycznych.
Pływające domy plemienia Manobo są w stanie wytrzymać powodzie, tajfuny i rosnący poziom wody. Źródło: Gab Mejia
Na bagnach Agusan na Filipinach zmiany klimatyczne zakłócają codzienne życie miejscowej ludności. Sezon powodziowy trwa obecnie przez cały rok, a intensywność burz i tajfunów znacznie wzrosła. Ale plemię Manobo opanowało życie na wodzie. Ich tradycyjne bambusowe domy unoszą się na wodzie i są odporne na tajfuny, burze i powodzie.
Te bambusowe domy, zbudowane 60 lat temu, zaprojektowano tak, aby unosiły się na wodzie i można je było łatwo przystosować do zmian środowiskowych na bagnach. Poziom wody może wahać się nawet do 10 m i jest wysoce nieprzewidywalny, ponieważ sezon powodziowy stał się nieregularny.
Marites Babanto, jedna z przywódczyń społeczności Manobo, twierdzi, że za jej życia tereny podmokłe zmniejszyły się. „Z mojego doświadczenia z dzieciństwa wynika, że Bagna Agusan były wciąż rozległe i zawierały mnóstwo wody. Kiedy wyszłam za mąż, nastąpiły ogromne zmiany z powodu zmian klimatycznych. Bagna wysychały, a burze stały się silniejsze i zmieniły nasze środowisko".
Zdaniem Sherrilyn Vasquez, nadzorcy obszaru chronionego Agusan Marsh, kolejnym znaczącym wpływem zmiany klimatu, który bardzo trudno kontrolować, jest wykładniczy wzrost inwazyjnych hiacyntów wodnych. „Skutki dla społeczności były poważne. To była blokada dostępu do wody” – mówi. „Czasami podróż statkiem była utrudniona, co odczuli zwłaszcza tubylcy, gdyż ma to wpływ na ich codzienne połowy”. Niestety coraz częściej są zmuszeni do relokacji z powodu ciągłych zmian warunków pogodowych. Społeczność przystosowała się, przeciągając swoje pływające domy w nowe miejsca za pomocą lin.
Datu Reyes, wódz plemienia Manobo zamieszkującego jezioro Panlabuhan na bagnach Agusan, zgadza się, że eksplozja hiacyntów wodnych ma poważny wpływ na codzienne życie. „Niszczą nasze sieci rybackie, a my staramy się je usunąć” – mówi. Hiacynty wodne stanowią globalny problem środowiskowy, zatykają drogi wodne i rzeki oraz powodują rozległe powodzie, a ponadto trudno je wykorzenić.
Plemię Manobo stara się zachować swój sposób życia na wodzie pomimo szybkich zmian w ich środowisku. Uważają się za strażników bagien, chroniących lokalne środowisko dla przyszłych pokoleń. Jednak ich misja staje się coraz trudniejsza.
„Doświadczamy prawdy o zmianach klimatycznych” – mówi Reyes. „Ziemia stała się wodą, a woda stała się ziemią”.
Dział: Ciekawostki
Autor:
Jeremy'ego Riggalla | Tłumaczenie: Patryk Hembel