2023-10-02 22:16:22 JPM redakcja1 K

Popołudniowa drzemka chroni mózg

Nie musi ona trwać dłużej niż pół godziny, a może uchronić przed ciężkimi chorobami, twierdzą brytyjscy specjaliści.

 

Krótka drzemka w ciągu dnia może pomóc uchronić mózg i spowolnić jego starzenie, mówią badacze Uniwersytetu w Londynie.

Wyniki nowych badań są sprzeczne z dotychczasowymi, które sugerowały, że sen w godzinach popołudniowych to objawy wczesnego stadium alzheimera. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że znaleźli dowody na to, że krótki sen w ciągu dnia, głównie po południu, może pomóc uchronić nas przede wszystkim przed pomniejszeniem mózgu, ale też polepszyć zdolności uczenia się.

W ocenie Victorii Garfield, współautorki wyżej wymienionej tezy, sen w ciągu dnia ma pozytywny wpływ na utrzymanie stałej masy głównego organu w naszym organizmie, ponieważ od dawna wiadomo, że wraz z procesem starzenia, mózg maleje, przez co przyspieszony jest proces pojawiania się chorób neurodegeneracyjnych. Zespół brytyjskich ekspertów, po wykonaniu badań wywnioskował, że mózg osób drzemiących regularnie w ciągu dnia powiększył się o 15 centymetrów kwadratowych, co skutkuje spowolnieniem starzenia się o 3-6 lat, podaje brytyjski „Guardian”.

„Odkryliśmy związek między zwykłym snem w ciągu dnia i zwiększoną pojemnością mózgu, co wskazuje, że regularne drzemanie zapewnia szczególną ochronę przed chorobami neurodegeneracyjnymi”, przekazuje zespół badawczy.

Badania przeprowadzono z użyciem danych 35 080 uczestników w wieku pomiędzy 40 a 68 lat, a badano ich genetyczne predyspozycje do drzemania. Zgodnie ze słowami Victorii Garfield, badania wykazały związek pomiędzy genetyczną skłonnością do spania w ciągu dnia i powiększoną objętością mózgu, która umożliwia spowolnienie starzenia się o 2-6 lat.

Naukowcy polecają drzemkę krótszą niż pół godziny, zwracając uwagę na to, że jest ona szczególnie ważna dla niemowląt i osób starszych. W ciągu pierwszego roku życia sen jest niezbędny dla pełnego rozwoju najmłodszych, podczas gdy wielu ludzi powyżej 65. roku życia nie umie sobie wyobrazić dnia bez krótkiego odpoczynku.

„Uważamy, że wszyscy mogą czerpać korzyści z drzemki. Ta rada jest łatwiejsza do wdrożenia niż te o gubieniu kilogramów czy ćwiczeniu”, mówi Victoria Garfield.

Mimo tego, że wszyscy mogliby się ucieszyć z takiej rady, ciężko jest sobie wyobrazić scenariusz, w którym osoby uczące się znajdują pół godziny w ciągu dnia na sen.

Wielu specjalistów zgodziło się z rezultatami tych badań twierdząc, że jest to kolejny przykład tego, jak ważny dla zdrowia mózgu jest sen.

Dział: Człowiek

Autor:
Dejana Ivanović | Tłumaczenie: Mateusz Majzer

Źródło:
https://magazin.politika.rs/scc/clanak/566513/Zivot/popodnevna-dremka-cuva-mozak

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE